Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JA SIĘ NIE BOJĘ BRACI ROJEK

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2003
  • Premiera:
    2003. 12. 08
  • Barwny, 80 min

"Ja się nie boję Braci Rojek..." Skąd te chełpliwe przechwałki? Wystarczy sięgnąć do leksykonu, aby przekonać się, że tytułowych braci nie było siedmiu, trzech, ani nawet dwóch. Bracia Rojek występowali w jednej jedynej osobie, na dodatek nie imponującej ani posturą, ani muskulaturą, ani choćby srogą miną. Przeciwnie, odznaczali się miłą i sympatyczną powierzchownością łysiejącego inteligenta w okularach, jak na założyciela i naczelnego redaktora "Przekroju" przystało.
W krakowskiej siedzibie tygodnika było więcej osobliwości niż Marian Eile w dwóch naraz braterskich osobach. Na przykład Jan Kamyczek - arbiter elegancji, wykwintnego smaku i dobrych manier. Tylko garstka wtajemniczonych wiedziała, iż owego dżentelmena należy tytułować "łaskawa pani". Wyborowe grono animatorów pisma uświetniał także Fafik - jak najprawdziwszy pies! Poeta, twórca przekrojowego Teatrzyku "Zielona Gęś", pasował do tego niezwykłego towarzystwa jak ulał. Najlepszym dowodem znana fotografia redakcyjnego zespołu, na której Konstanty Ildefons Gałczyński przytula Jana Kamyczka, czyli Janinę Ipohorską, w sposób nader serdeczny, a nawet poufały...
Chociaż od śmierci poety, autora licznych wierszy, poematów, teatrzyków i "Listów z fiołkiem" minęło półwiecze, twórczość Gałczyńskiego nadal fascynuje kolejne generacje odbiorców. Jest nadal żywa wśród czytelników, słuchaczy, widzów. Nadal budzi rozliczne uczucia, od rozbawienia, poprzez zadumę, aż po niepokój, bowiem znakomity liryk nie schlebiał publiczności. Potrafił portretować swoich rodaków wiernie, a owa wierność owocowała często nie hagiograficznym konterfektem, lecz z konieczności - gorzką karykaturą.
Zadumy, uśmiechu i humoru nie zabraknie w spektaklu Olgi Lipińskiej, będącego kompilacją wielu utworów poety. Autorka wykorzystała muzykę Krzysztofa Knittla, z którym współpracowała przy telewizyjnych realizacjach twórczości Gałczyńskiego w latach siedemdziesiątych. Wśród wykonawców, obok mistrzów - Jana Kobuszewskiego i Wiesława Michnikowskiego, wystąpią znakomici, znani także z "Kabaretu" artyści, między innymi Hanna Śleszyńska, Krzysztof Tyniec, Robert Rozmus, Artur Barciś oraz Zbigniew Zamachowski. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
Utwory Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
AutorKonstanty Ildefons Gałczyński

Varia
pokaż

2022.03.26 00:08:26
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman