Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WUJASZEK WANIA

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1980
 • Premiera:
  1980. 03. 24
 • Barwny, 120 min

Klasyczna realizacja dramatu Antoniego Czechowa z Władysławem Kowalskim w roli tytułowej. Bohater sztuki, wujaszek Wania, całe życie poświęcił rodzinie swej zmarłej przed laty siostry, a zwłaszcza profesorowi, wyidealizowanemu przez otoczenie szwagrowi. Przyjazd profesora i jego żony Heleny zakłóca dotychczasowy porządek życia we dworze. Wujaszek Wania uświadamia sobie, że ów idealny człowiek jest w istocie pretensjonalnym, zarozumiałym egoistą. Rozgoryczenie potęguje fakt, że Helena, pierwsza w życiu kobieta, którą pokochał, jest drugą żoną profesora. W Helenie kocha się również lekarz Astrow, którego z kolei darzy uczuciem Sonia. Niemożność porozumienia się i bycia szczęśliwym jest dla nich przeszkodą nie do pokonania. Na wieść o pomyśle sprzedaży dworu, wujaszek Wania podejmuje nieudaną próbę zabicia profesora. Wskutek tak zdecydowanego sprzeciwu profesor rezygnuje z zamiaru pozbycia się domu i wyjeżdża wraz z żoną do miasta. Dla wujaszka Wani i jego siostrzenicy Soni, dziewczyny dobrej i pracowitej, ale brzydkiej, jest już za późno na jakiekolwiek zmiany. Oboje zostaną na prowincji, by dalej wieść ciche i nieciekawe życie. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WUJASZEK WANIA
Dramat
AutorAntoni Czechow
PrzekładArtur Sandauer

Nagrody
schowaj

Patrz także:
schowaj

 • 1962
  Spektakl telewizyjny / Antoni Czechow / Andrzej Szafiański
 • 1971
  Spektakl telewizyjny / Antoni Czechow / Jerzy Antczak
 • 1994
  Spektakl telewizyjny / Antoni Czechow / Kazimierz Kutz
2019.12.13 00:17:24
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman