Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TOKSYNY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2003
  • Premiera:
    2003. 10. 12
  • Barwny, 66 min

Klaustrofobiczne wnętrze wielkiego, podziemnego garażu. Utrzymane w chłodnym kolorze błękitu, prawie bezludne, niemal sterylne. Porządek tego miejsca burzy nieco pryzma piasku z wetkniętą weń łopatą, być może pamiątka porzuconych przed zakończeniem roboty prac wykończeniowych, zaś pustkę - obecność samotnego, monologującego mężczyzny. Nie, to nie monolog. Starszy mężczyzna nie jest sam. Ma uważnego, cierpliwego, nie przerywającego w pół słowa interlokutora. Kiedy wreszcie owego idealnego słuchacza zobaczymy, rzekome świadectwo niechlujstwa budowlanych nabierze złowróżbnego wyglądu świeżej mogiły. Młody człowiek grzecznie słucha przemowy, bo nie może odejść, i nie śmie wdawać się w dyskusję. Leży związany w bagażniku samochodu, a w oczy zagląda mu czarny wylot lufy pistoletu...
Nie sposób współczuć młodzieńcowi. Nie jest bezwinną ofiarą, lecz okrutnym oprawcą. Zamordował - bez żadnego powodu, dla zakładu - przypadkowo spotkanego chłopaka, syna swego pogromcy. Teraz musi zapłacić za zbrodnię. Ale czy tylko on? Czy płatników nie powinno być więcej? Nikt nie rodzi się przestępcą. Zabójcze toksyny zła zaszczepia młodemu pokoleniu poprzednia generacja opiekunów, wychowawców, ojców. Starszych mężczyzn...
Krzysztof Bizio, urodzony w 1970 roku architekt i nauczyciel akademicki, zadebiutował sztuką "Porozmawiajmy o życiu i śmierci" opublikowaną w "Dialogu" i wystawioną w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Kolejne jego utwory to "Sitcom", "Lament", oraz "Toksyny". Premiera tej ostatniej odbyła się w kwietniu 2003 roku na Małej Scenie Teatru imienia Jaracza w Łodzi. W pięciu epizodach: "O zabijaniu", "O kupowaniu", "O samotności", "O miłości", oraz w "Epizodzie na zakończenie" pięciu młodzieńców próbuje stawić czoło "starszemu mężczyźnie" - swemu mentorowi, wychowawcy, pracodawcy, przełożonemu, ojcu, władcy. Ofierze zła, jakiego ongiś doświadczył, jakie nosił w sobie przez lata, i jakie teraz, często niechcący, bezwolnie i bez niskich intencji zaszczepia nowemu pokoleniu. Jakim dzisiejsi młodzi za parę dekad zainfekują kolejną, bezbronną wobec zabójczych toksyn generację. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
TOKSYNY
Dramat
AutorKrzysztof Bizio
2018.09.21 23:58:00
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor