Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZAPACH ORCHIDEI

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1991
  • Premiera:
    1991. 05. 13
  • Barwny, 115 min

W pewnym miasteczku, w którym żyje się głównie życiem innych, naprzeciw cnotliwej gospodyni proboszcza zamieszkała nie stroniąca od doczesnych uciech rozwódka. W takich właśnie okolicznościach prezes szacownego stowarzyszenia tworzy swoje filozoficzne opus magnum. Mury ekskluzywnej willi w eleganckiej dzielnicy nie chronią go jednak przed piekielnymi wrzaskami, niedwuznacznie wskazującymi na charakter towarzyskich spotkań u gospodarza sąsiedniej posesji. Sąsiad prezesa nie należy do wstydliwych, a jego goście nie zamierzają ukrywać swoich wdzięków pod zwałami wykwintnej konfekcji. Sytuacja w kraju jest szczególna. Zbliża się czas podsumowań. Stowarzyszenie, któremu przewodzi prezes, jest narodowe, chrześcijańskie i... zdecydowane nie dać się osadzić na dziejowej mieliźnie. "Wiatr historii" wieje jednak dość silnie i to ze strony przeciwnej do oficjalnego kierunku podróży. Oznacza to żeglugę dość niebezpieczną, na szczęście prezes ma opinię zręcznego dyplomaty. W decydującym momencie między dymy kadzideł i papierosowe chmury wznoszące się na zebraniach ku czci "Ojczyzny wszystkich Polaków" wkrada się fascynujący, wyrafinowany zapach orchidei, ślad ziemskiego raju, krainy pogodzonych intencji.
"Zapach orchidei" to komedia, artystyczny pastisz napuszonego tonu martyrologicznych obchodów, prześcigania się w składaniu dowodów lojalności, gorliwego wyświęcania przeszłości. Z zapału egzorcystów tropiących resztki czerwonego ducha zniewalającego zdrową jaźń narodu dworować u nas niepodobna. Stąd zdezorientowanie, jakie wywołać musi temat zastrzeżony dla piewców narodowej legendy - umieszczony w kontekście dotąd niespotykanym. I chyba tak być musi, bo Eustachy Rylski i Kazimierz Kutz wodzą na pokuszenie polskie, narodowe chciejstwo, nieuleczalną mitomanię, kołtuństwo rodem z zatęchłego zaścianka, niebieskie królestwo pozorów, w którym moralność oznacza umiejętny kamuflaż na użytek innych "sprawiedliwych". Od tych narodowych "cnót" zbawić nas może wciąż nieosiągalny dystans i niemniej egzotyczne poczucie humoru. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ZAPACH ORCHIDEI
AutorEustachy Rylski
2017.02.11 01:39:44
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych