Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LEKKOMYŚLNA SIOSTRA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1991
  • Premiera:
    1991. 02. 10
  • Barwny, 96 min

W spokojnym dostatku toczy się życie państwa Topolskich. Mąż, Henryk, jest przemysłowcem pochłoniętym interesami; żona, Helena, jest panią solidnego, mieszczańskiego domu. Trochę kłopotu przyczynia im młodszy brat, lekkoduch Janek, a zwłaszcza jego długi.
Spokojny rytm ich życia burzy nagłe pojawienie się w mieście siostry Topolskich, Marii. Przed laty, w atmosferze skandalu opuściła męża i dziecko, wyjeżdżając z bogatym kochankiem do Wiednia. Ten czyn sprzeczny z mieszczańską moralnością spowodował, że rodzina wyrzekła się jej. Annie przypisuje się wszystkie niepowodzenia, jak na przykład odrzucenie oświadczyn Janka przez rodziców bogatej panny, której posag umożliwiłby mu spłacenie długów.
Helena Topolska jest osobą o podwójnej moralności. Krytykuje postępowanie Marii i rzekome przygody erotyczne, których tak naprawdę zazdrości jej. Ta moralność nie przeszkadza jej w romansie z salonowym gogusiem, Olszewskim, który wyciąga od niej pieniądze.
Maria, lekkomyślna siostra, nie znalazła zaspokojenia swoich tęsknot w wiedeńskiej eskapadzie. Wraca przeto do rodzinnego miasta, obiecując sobie gruntowną zmianę życia w cichej pracy, w samotnej egzystencji. Władysław, porzucony mąż Marii, gotów jest wybaczyć jej za cenę powrotu do małżeńskich obowiązków. Ona jednak odrzuca tę propozycję, a ponieważ rodzina nie chce słyszeć o jej powrocie, jest zmuszona wyjechać do Wiednia. Wkrótce jednak nadchodzi wiadomość, że kochanek Marii umarł i swój majątek zapisał jej.
Myśl o takim bogactwie całkowicie zamąca błogi spokój i nieugięte zasady rodziny Topolskich. Nawet żywiołowa niechęć Heleny do szwagierki załamuje się. Walnie przyczynia się do tego kochanek podnoszący swoje wymagania finansowe. Zostaje wysłany list, w którym marnotrawna siostra wezwana zostaje do powrotu na łono rodziny i w którym zostają wybaczone przeszłe jej grzechy. Maria przyjeżdża do domu Henryka, gdzie cała rodzina z pożądaniem patrzy na jej spadek i niby z olbrzymią przyjaźnią wita ją. Jednak gdy wyjawia, że urzędowo zrzekła się dziedzictwa po kochanku, aby oczyszczona stanąć przed rodziną, doprowadza do konsternacji. Rodzina nie może jej wybaczyć, że wypuściła z rąk taki majątek i zostawia ją swemu losowi. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
LEKKOMYŚLNA SIOSTRA
AutorWłodzimierz Perzyński

Patrz także:
schowaj

2017.02.11 01:39:19
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych