Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SILNIEJSZA

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1991
 • Premiera:
  1991. 12. 25
 • 29 min

Silniejsza należy do najświetniejszych jednoaktówek Strinberga, a także do światowych arcydzieł tego gatunku. Miniaturowa kompozycja mieści w sobie pełny obraz małżeńskiego dramatu i całkowity rysunek psychologiczny jego bohaterów, choć mężczyzna nie pojawia się na scenie. W wigilijny wieczór Panna Y - aktorka - siedzi samotnie w kawiarni. Przysiada się do niej bez zaproszenia koleżanka z teatru, zamężna Pani X. Każde zdanie długiego, pełnego pauz i zmian tonacji monologu tej drugiej, odsłania skomplikowane powiązania dwu kobiet, prowadzących między sobą nieubłaganą rozgrywkę. Panna Y jest bogatszą indywidualnością, intelektualistką, której osobowość wywiera wpływ na otoczenie. Mąż koleżanki był pod silnym jej urokiem. Panna Y nie ma jednak aktywnego stosunku do życia i ludzi i w walce o mężczyznę musiała przegrać. Pani X, głupsza, prymitywniejsza, ale bardziej sprytna - wygrała. Ale żeby utrzymać przy sobie męża, musiała przejąć sposób bycia rywalki i przyswoić sobie jej upodobania. To upokorzenie rekompensuje sobie poczuciem triumfu. W końcu, to ona okazała się silniejsza. Ale coś nie daje jej spokoju, nerwowo toczy swój zaczepny, pełen emocji monolog. Panna Y, ironiczna i nieodgadniona, nie wypowiada podczas tego spotkania ani jednego słowa. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SILNIEJSZA
AutorAugust Strindberg
PrzekładZygmunt Łanowski

Patrz także:
schowaj

 • 1963
  AKTORKI w AKTORKI. PARIAS
  Spektakl telewizyjny / August Strindberg / Jan Bratkowski
 • 1973
  Spektakl telewizyjny / August Strindberg / Konstanty Ciciszwili
 • 1985
  Spektakl telewizyjny / August Strindberg / Irena Wollen
2022.05.21 05:38:07
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency