Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOBIETA W OGRODZIE

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1991
  • 102 min

Alan Ayckbourn uważany jest za najbardziej pomysłowego twórcę komedii sytuacyjnych naszych czasów. Od wielu lat jego sztuki, tłumaczone na wiele języków, cieszą się uznaniem krytyki i popularnością wśród publiczności. Dlaczego? Otóż dlatego, że bohaterami sztuk Ayckbourna są zwykli średni ludzie: średnio zamożni, średnio inteligentni, średnio szczęśliwi. Przeciętniacy, z którymi łatwo utożsamia się siedzący w teatrze widz. To, co proponuje się publiczności, jest rodzajem psychoterapii, oczyszczającym krzywym zwierciadłem, w którym oglądając swoje wady i kompleksy można je polubić. Od pewnego jednak czasu autor "Farsy na trzy sypialnie" i "Jak się kochają w niższych sferach" zafascynowany Czechowem i Strindbergiem w swoich nowych sztukach podejmuje problemy głębsze: złożoność ludzkiej psychiki, trudne wybory moralne, nieuchronność śmierci. W jednym z wywiadów wyjawił, że nie był pewny, czy publiczność zrozumie i zaakceptuje tę jego nową propozycję. Sukces "Kobiety w ogrodzie" na Broadwayu dowiódł, że obawy były nieuzasadnione.
Bohaterką sztuki jest Susan, lat czterdzieści i parę, której dotychczasowe życie podporządkowane było mężowi i jego potrzebom. Nie doceniana, nie kochana i nie akceptowana przez dorosłego syna ucieka w swój wewnętrzny, wyimaginowany świat. Ten świat zamieszkuje idealna rodzina rekompensująca Susan wszystkie niedostatki realności. Jest kochający i opiekuńczy mąż, piękna i dobra córka, przystojny brat. Wszyscy ją podziwiają i szanują, dbają o jej wygody, mówią miłe słowa. Zaniedbany przydomowy ogródek jest w świecie Susan wielki i piękny, z kortami tenisowymi i jeziorem. Stopniowo jednak marzenia zamieniają się w koszmary. Susan zaczyna podejrzewać, że została opętana przez diabła... [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KOBIETA W OGRODZIE
AutorAlan Ayckbourn
PrzekładPiotr Szymanowski
2022.05.21 05:37:55
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman