Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DEMOKRACJA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1991
  • Premiera:
    1991. 09. 09

Gabinet Naczelnego Sekretarza niewielkiego socjalistycznego państwa. Skrzypiąca, wypastowana podłoga, wysokie okna w stylu regencji z białymi firankami, długi stół do posiedzeń, biurko z telefonami. Naczelny, wraz z ministrem sprawiedliwości, ministrem finansów i towarzyszką minister od kultury, spożywa wykwintny obiad złożony z produktów nadesłanych przez zaprzyjaźnione mocarstwo: jarząbki z Salskich Stepów, kawior guriewski, arbuzy astrachańskie... Nagle, niezgodnie z obowiązującym protokołem dyplomatycznym, w trakcie przerwy obiadowej dzwoni moskiewski, czerwony telefon. Zebrani przy stole zostają poinformowani, że odgórnym rozporządzeniem, od zaraz, zostaje w ich państwie wprowadzona demokracja.
Rosyjski poeta - Josif Brodski - został w 1987 najmłodszym laureatem literackiej Nagrody Nobla. Miał wówczas 47 lat, był profesorem pięciu amerykańskich uniwersytetów, cenionym tłumaczem, eseistą. Jego nazwisko stało się głośne w 1964, kiedy Rejonowy Sąd w Leningradzie skazał, znanego już poetę, na pięć lat przymusowych robót "za pasożytniczy tryb życia". Międzynarodowe protesty intelektualistów spowodowały zmniejszenie kary, ale nie pozwolono Brodskiemu na pozostanie w ZSRR. Poezja Brodskiego określana jest jako ahistoryczna i kosmopolityczna. Interesuje go to, co zawsze interesowało poetów - ludzki los, sens życia, śmierć, harmonia, doskonałość natury. Piszą o nim "tradycjonalista" i "klasyk", bo próbuje nowe treści ułożyć w starych poetyckich formach. Siedem lat temu spróbował swych sił w teatrze. Futurystyczna sztuka "Marmur", z historycznymi bohaterami, z głębokim intelektualnym przesłaniem, nie została przyjęta z zachwytem. "Demokracja" - groteskowa komedia polityczna w jednym akcie, pełna ironii i finezyjnego dowcipu ma większe szanse na sukces. [pat]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DEMOKRACJA
AutorJosif Brodski
PrzekładBarbara Śniadower
PrzekładLucjan Śniadower
2017.02.11 01:37:56
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor