Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DAMY I HUZARY

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1991
 • Premiera:
  1991. 11. 11
 • 100 min

Telewizyjna wersja spektaklu Teatru Nowego w Poznaniu (premiera w marcu 1990 r.). Była to ostatnia praca reżyserska Janusza Nyczaka. Klasyczną pozycję repertuaru narodowego, tekst spośród wszystkich sztuk Fredry najczęściej wystawiany, reżyser przedstawił w sposób odbiegający od tradycji inscenizacyjnych, dla wielu wręcz zaskakujący. Recenzenci premierowego spektaklu akcentowali to już w tytułach: "Frywolny Fredro", "Fredro w bieliźnie" czy najdosadniej "Fredro z gaciami w tle". Jest w tej inscenizacji niemało efektów rodem z farsy, sporo dosadności i rubaszności, choć nie brakuje też tonów lirycznych. Ale wszystko zmierza ku temu, by pokazać, jak potężna jest siła Erosa. Kwatera huzarów, w tle suszy się męska bielizna. Major, Rotmistrz, Porucznik i Kapelan pułku leniwie witają budzący się dzień. Nagła inwazja dam burzy spokój starokawalerskiego domu. Trzy siostry Majora - Orgonowa jak tajfun, mocna w gębie Dyndalska i łagodna Aniela - zjeżdżają w gościnę. Pani Orgonowa umyśliła sobie wydać za brata swoją córkę Zosię. Zosia ze wzajemnością kocha Edmunda. Razem z porucznikiem układa intrygę. Panienka będzie udawała, że jest przychylna zalotom leciwego wuja. Major zaś, sądzą zakochani, przymuszony do ożenku, zechce się wyręczyć młodym oficerem. Ale Eros działa również na Majora. Rotmistrz prawie ulega Anieli, Kapelan omal nie ginie pod stosem damskich pantalonów, traci głowę nawet stary huzar Grzegorz. Gra męsko-damska trwa. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DAMY I HUZARY
Komedia
AutorAleksander Fredro

Patrz także:
schowaj

 • 1965
  Spektakl telewizyjny / Aleksander Fredro / Józef Słotwiński
 • 1973
  Spektakl telewizyjny / Aleksander Fredro / Olga Lipińska
 • 2015
  Spektakl telewizyjny / Aleksander Fredro / Krystyna Janda
2017.02.11 01:37:56
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego