Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BURZA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1991
  • Premiera:
    1981. 12. 02

Rozmiłowany w wiedzy i księgach książę Mediolanu - Prospero - zostaje podstępnie pozbawiony władzy i cudem uratowawszy życie przybywa wraz z małą córeczką na wyspę, gdzie spędza dwanaście ponurych lat. Dzięki znajomości magii, Prospero ujarzmia rządzące wyspą duchy i zaprzęga do swojej służby. Pewnego dnia los sprawia, że tuż obok wyspy przepływa statek z dawnymi prześladowcami księcia. Przy pomocy czarodziejskiej pałeczki i duchów, Prospero - mag i demiurg - wyreżyseruje smutny moralitet. Ariel, lotny duch, wywołał burzę, dzięki której statek rozbił się na skałach. Wyspy, na której rozgrywa się akcja dramatu, nie ma nawet na najbardziej dokładnej mapie, ponieważ wyspa ta jest poetycką metaforą, filozoficzną alegorią czy też teatralną iluzją. Jest jednocześnie całym światem i sceną, życiem i teatrem. " Na wyspie Prospera - pisał Jan Kott - rozgrywa się w wielkim skrócie shakespearowska historia świata. Jest nią walka o władzę, mord, bunt i przemoc." Ponieważ Burza jest ostatnim dramatem Williama Shakespeare'a traktuje się ją zwykle jak świadomy, poetycki testament, a postać Prospera jako bezpośredniego wyraziciela gorzkich myśli poety. Tragedia straconych złudzeń księcia Mediolanu jest tragedią humanisty Shakespeare'a, utratą wiary w kreacyjną moc człowieka, w potęgę rozumu, w niewzruszalność moralnego porządku świata. Niewiele było znaczących wystawień Burzy. Ten niezwykły i tajemniczy dramat wymaga bowiem nie przeciętnej reżyserskiej sprawności, ale wielkiej myśli inscenizacyjnej. Trudno pokazać tę bajkę-nie bajkę, aby oddać cały urok jej poetyckości, nie gubiąc jednocześnie po drodze głębi przesłania. Laco Adamik wykorzystał w tym celu możliwości trickowe w montowaniu obrazu telewizyjnego. Świat duchów pojawia się i znika, przybliża i oddala, tak jak chce tajemnicza pałeczka Prospera i nowoczesna technika. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
BURZA
Dramat
AutorWilliam Shakespeare
PrzekładJózef Paszkowski

Patrz także:
schowaj

  • 1964
    Spektakl telewizyjny / William Shakespeare / Krystyna Skuszanka
2017.02.11 01:37:54
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor