Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WARIATKA Z CHAILLOT

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1992
  • Premiera:
    1994. 04. 11
  • 119 min

Sztuka należy do kanonu repertuarowego współczesnego teatru. Wedle powszechnej opinii, lepiej niż inne dramaty Jeana Giraudoux opiera się modom i czasowi. Napisana w 1943, została wystawiona w dwa lata później, już po śmierci autora (dla sceny przysposobili ją żona dramatopisarza i Louis Jouvet). Z biegiem lat "Wariatka z Chaillot", nosząca w podtytule miano bajki, coraz wyraźniej ujawnia swój uniwersealny sens i szlachetne, choć nieco utopijne przesłanie. Dobro wygrywa tutaj ze złem, cnota z występkiem, poezja życia z jego brutalnością.
Hrabina Aurelia, jej przyjaciółki - "wariatki" z innych dzielnic miasta i cała armia biednych, dzielnych ludzi: pomywaczka, kelner, śmieciarz, robotnik kanalizacyjny, sprzedawca sznurowadeł, kwiaciarka i posterunkowy stają do walki z potentatami naftowymi i rekinami finansjery. Pragną unicestwić plany poszukiwania ropy pod domami Paryża. Chcą uratować swoje miasto i "usunąć z tego świata na zawsze" tych, co są sprawcami głodu na ziemi, wojen, demoralizacji. "Czy mamy prawo zlikwidować ich hurtem?" - pyta "Wariatka z Chaillot". Stara kobieta o niezwykłej wyobraźni i wielkim sercu, która wierzy, że wszyscy ludzie mogą być szczęśliwi, kochać zwierzęta, drzewa i siebie nawzajem. Rola Aurelii ma w historii teatru piękne tradycje. W głośnych polskich inscenizacjach grały ją Maria Dulęba, Janina Romanówna, Irena Kwiatkowska (Teatr Ludowy w Warszawie, 1974), Halina Gryglaszewska (spektakl krakowskiego OTV, 1974). W najnowszej inscenizacji w Teatrze TV postać hrabiny Aurelii to jeszcze jeden triumf aktorski Mai Komorowskiej. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WARIATKA Z CHAILLOT
AutorJean Giraudoux
PrzekładMaciej Żurowski

Patrz także:
schowaj

2020.01.02 00:19:00
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych