Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TUTAM

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1992
  • Premiera:
    1994. 02. 05
  • Barwny, 75 min
    Spektakl jest zapisem przedstawienia w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Autor należy do grona najpopularniejszych polskich dramatopisarzy współczesnych. W sezonie 1993/1994 cztery warszawskie teatry miały na afiszu sztuki Schaeffera ("Scenariusz dla nie istniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego", "Próby", "Kwartet", "Tutam"). W 1993 podczas Festiwalu Multimedialnego w Opolu Bogusław Schaeffer wystąpił w pięciu wcieleniach - jako kompozytor i muzyk wykonujący własne utwory, muzykolog, dramaturg i grafik. Profesor akademii muzycznych w Krakowie i Salzburgu, twórca kilkuset awangardowych kompozycji i autor naukowych publikacji o muzyce, ma także imponujący dorobek jako autor. Początkowo jego teatr wyraźnie wywodził się z muzyki. Sam autor dzieli swoje sztuki na "jeszcze muzyczne" (napisane w latach 1963-70 "Scenariusz dla nie istniejącego...", "Audiencje" I - V, "Kwartet dla czterech aktorów" czy "Scenariusz dla trzech aktorów") oraz "czysto teatralne" (scenariusze z lat osiemdziesiątych - "Mroki", "Zorza", "Uwiąd", "Kaczo", "Aktor" - i późniejsze, jak "Tutam" czy "Toast").
"Tutam" to "sztuka w 19 scenach pisana w 1991 w Salzburgu, Krakowie, Rabce, Florencji i Paryżu". Prezentowany spektakl jest telewizyjną wersją przedstawienia przygotowanego na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Warszawie i od premiery w lutym 1992 granego przy pełnej widowni. Bo też jest to komedia ze znakomitymi rolami dla dwojga błyskotliwych wykonawców. Każdy z aktorów wciela się w dwie różne postaci. Oboje tworzą dwa wspaniałe duety, grając kelnera i kelnerkę w pewnej kawiarni oraz parę stałych bywalców lokalu. "Przeistoczenie" odbywa się na oczach widzów - nie za kulisami, lecz na scenie, gdzie zaznaczono dwa plany. Na pierwszym, przy kawiarnianym stoliku, elegancki pan i wytworna dama prowadzą dowcipną konwersację, przeradzającą się w subtelny flirt. W głębi, na zapleczu, On przeobraża się w rubasznego prostaka kelnera, Ona w prymitywną, tępą kuchtę marzącą o księciu z bajki. Tu i tam (stąd tytuł) toczą się rozmowy w krańcowo różnych tonacjach: poetyckiej i trywialnej, lirycznej i wulgarnej. Temat jest ten sam - miłość, życie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
TUTAM
Komedia
AutorBogusław Schaeffer
2017.02.11 01:37:49
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor