Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PIĘKNI DWUDZIESTOLETNI

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1992
  • Premiera:
    1994. 11. 19
  • Barwny, 69 min

W brudnym bufecie dworca kolejowego spotyka się dwóch mężczyzn. Zaczynają rozmawiać słowami z "Pięknych dwudziestoletnich". Za oknem przejeżdżają pociągi, ktoś gra na akordeonie. Dla Hłaski życie było tylko opowieścią, mężczyźni opowiadają ją po swojemu. Toczą wspomnienia o ludziach i miejscach nie z perspektywy emigranta oddalonego o tysiące kilometrów, lecz z perspektywy czasu. Odnoszą się do świata, który już nie istnieje, do młodości, która przeminęła. Owe wspomnienia stają się zapisem stanu świadomości pewnego pokolenia. Dla tych ludzi liczy się tylko to, co zostało przeżyte "naprawdę", choć u źródeł tego przeżycia mogły lec najbardziej ponure doświadczenia. Dany był im jednak pewien czas i czasu tego nie mogli zmarnować. Każdy dzień musieli zapisać jak "kartkę białego papieru". "Piękni dwudziestoletni" w adaptacji Andrzeja Czernego nie są prowokacją, dowodem odwagi, manifestacją, lecz pewnym rozrachunkiem z historią, przywołaniem ludzi nie mogących znaleźć swojego miejsca w świecie, w którym przyszło im żyć. To przede wszystkim próba postawienia pytania, co pozostało z legendy owych "pięknych dwudziestoletnich". [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PIĘKNI DWUDZIESTOLETNI
AutorMarek Hłasko
2022.05.21 05:37:42
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego