Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MANHATTAN POKER

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1993
  • Premiera:
    1994. 01. 01
  • 90 min

Sztuka wziętego amerykańskiego dramatopisarza, od lat dostarczającego przebojowych pozycji teatrom na Broadwayu. Podsumowując dwudziestopięciolecie swojego pisarstwa, autor "przyznał się" do dwudziestu dwóch oryginalnych sztuk teatralnych i dwudziestu scenariuszy. Krytycy filmowi zaliczają go - obok Woody Allena i Mela Brooksa - do trójki wielkich indywidualności kina, dzięki którym amerykańskie komedie z lat siedemdziesiatych odnosiły sukcesy na świecie. Specjalnością Simona są komedie "filozofujące". Najczęściej pisarz przedstawia pogmatwane sytuacje życiowe, opatrując je ironicznym lub przewrotnym komentarzem. Jego bohaterowie zazwyczaj nie dają się lubić; malkontenci, dziwacy, nieudacznicy, których autor stawia jednak w takich sytuacjach, że w końcu stają się lepsi i mądrzejsi. Dzieje się tak również w tej sztuce.
Dwaj panowie mieszkający we wspólnym apartamencie na Manhattanie są samotni, porzuceni przez żony, które nie mogły z nimi wytrzymać. Panowie znają się od dawna i regularnie spotykali się na partyjkach pokera. Dopiero jednak zamieszkanie pod wspólnym dachem pokazuje, jak bardzo przyjaciele się różnią, zwłaszcza w kwestii porządku. Zetknięcie pedanta z bałaganiarzem jest dla bohaterów pouczającym doświadczeniem. Widzom zaś daje okazję do dobrej zabawy. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MANHATTAN POKER
AutorNeil Simon
PrzekładHenryk Krzeczkowski
2022.05.21 05:37:25
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency