Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HISTORIA JEDNEGO DNIA Z EPILOGIEM

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1993
  • Premiera:
    1994. 01. 03
  • 53 min

Scenariusz spektaklu powstał na motywach powieści "John i Mary", wydanej w 1966 roku i z miejsca uznanej za jeden z najlepszych romansów lat 60. za Zachodzie. Powodzeniem cieszyła się również ekranizacja Petera Yatesa z 1969 r. z Mią Farrow i Dustinem Hoffmanem w rolach tytułowych. Autor książki, angielski powieściopisarz Mervyn Jones (ur. 1922), kapitan armii brytyjskiej, dziennikarz i krytyk teatralny, także autor małych form dramaturgicznych, przedstawia zwykłą historię spotkania dwojga młodych ludzi i rodzące się między nimi uczucie w sposób dowcipny i pełen uroku.
"Historia jednego dnia z epilogiem" jest zapisem gry, jaką toczą między sobą John i Mary - od flirtu do odkrycia, że łączy ich coś niepowtarzalnego. Obojgu ich poprzednie związki przyniosły tylko rozczarowanie. Pierwsze doświadczenia Mary z niecierpliwym, nieporadnym okularnikiem, w namiocie, na materacu, z którego uchodziło powietrze, dziś budzą szczere rozbawienie. Z kolei jej romans ze Steve'em stał się już tak nudny i konwencjonalny, jak krawat ofiarowany kochankowi w 10. rocznicę jego ślubu. John, który niedawno rozstał się z Ruth, nie zamierza znów się angażować. Mężczyźnie tak łatwo uwierzyć, że znaczy dla dziewczyny więcej niż inni, a potem zostaje "z tą swoją naiwnością na pysku", gdy ona nagle wyprowadza się bez słowa... Mary, którą w ciągu godziny poderwał na przyjęciu i zaprosił na noc do siebie, bardzo mu się podoba, ale John nie pozwoli ponieść się emocjom. Oboje dochodzą do wniosku, że każdemu z nich chodziło o coś innego. Rozstają się, ale nie potrafią zapomnieć. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
JOHN I MARY
Powieść
AutorMervyn Jones
PrzekładMieczysław Kwiatkowski
2022.05.21 05:37:23
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor