Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FUGA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1993
  • Premiera:
    1994. 01. 17
  • 94 min

Podstawą scenariusza Adama Hanuszkiewicza było opowiadanie Ewy Pokas z tomu "Mężczyzna na ośle i inne opowiadania", zatytułowane tak jak spektakl telewizyjny - "Fuga". Bohaterką jest 33-letnia kobieta, samodzielna, nowoczesna, prawnik z wykształcenia. Na całym jej życiu, a także stosunku do matki i kolejnych mężów, zadecydowało wydarzenie sprzed dwudziestu lat - tragiczna śmierć ojca. Bohaterka mówi o zmarłym z bezkrytycznym uwielbieniem. Zarzuca matce, że nigdy nie umiała go kochać. Wizyta w domu rodzinnym przywołuje falę wspomnień, najczęściej bolesnych. Matka i córka - spragnione miłości i obie odrzucone - nienawidzą się wzajemnie, obrzucają oskarżeniami i inwektywami. Zerwanie po latach tamy milczenia wywołuje u obydwu reakcje nie kontrolowane, nawet drastyczne. W skomplikowany układ między dwiema kobietami zostaje wplątany mąż bohaterki, o wiele od niej starszy, podobny do ojca, wykonujący ten sam zawód. Nie przypadkiem młoda kobieta wybrała takiego partnera. Mężczyzna zachowuje jednak własny osąd sprawy, stawia racjonalne pytania. Epilog poprzedza definicja: "Fuga jest to utwór wielogłosowy, w którym każdy głos przebiega osobno, niezależnie od pozostałych, a dopiero wszystkie razem usłyszane tworzą całość". To nie tylko przypomnienie sensu pojęcia muzycznego. Nie tylko sygnał, jak zbudowany jest spektakl - złożony z kilku części opatrzonych osobnymi tytułami, inkrustowany ornamentem muzycznym. To także wykładnia intencji autorki i inscenizatora. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
FUGA
Opowiadanie
AutorEwa Pokas
Opowiadanie opublikowane w tomie "Mężczyzna na ośle i inne opowiadania".
2020.06.12 00:29:19
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor