Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZAPIS

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Barwny, 54 min

Pieniądze, miłość, flirt, pożądanie, intryga, łatwe do przewidzenia, szczęśliwe zakończenie. Finezyjna gra słów i spojrzeń, czułych gestów, gra namiętności udawanych i prawdziwych. To typowy przykład teatru uprawianego przez francuskiego pisarza. Pierre Marivaux (1688-1763), który najzasłużeniej zyskał przydomek "l'anatomiste du coeur", pozostawił ok. 40 komedii będących mistrzowską analizą uczuć miłosnych (najsłynniejsze to "Pułapka miłości" oraz "Igraszki trafu i miłości"). Lekkie i subtelne utwory Marivaux wyróżnia szczególny styl, od nazwiska autora nazwany "marivaudage". To określenie, które pierwotnie miało ośmieszyć "książkową wytworność w wysłowieniu", stało się synonimem oryginalnego stylu łączącego dowcip i ironię, wykwintny język i specyficzny sposób prowadzenia dialogu, w którym niczego nie mówi się wprost.
Podobnie jest w "Zapisie", którego premiera odbyła się w 1736 r. Tu także nikt nie mówi tego, co naprawdę czuje i czego pragnie, i nikt nie dąży do celu prostą drogą. Motorem intrygi jest ładniutka i sprytna Hortensja. Jej rękę przeznaczono w testamencie Margrabiemu, który musi ją poślubić albo podarować jej 200 tysięcy franków. Hortensja kocha młodego i przystojnego Kawalera, ale nie myśli tracić zapisu. Robi więc wszystko, aby oficjalny "narzeczony" ją porzucił. Podejrzewając, że Margrabia pała skrytym uczuciem do Hrabiny, namawia Lizetkę i Marcina, aby odpowiednio wpłynęli na swoich chlebodawców. Para służących, jak w klasycznej komedii, dobrze pilnuje swoich interesów i skojarzenie państwa byłoby dla nich korzystne, ale Lizeta, wściekła na Hortensję za uwodzenie jej chłopaka, odmawia współpracy. Odrzuca też początkowo prośbę fajtłapowatego Margrabiego, by przychylnie usposobiła do niego Hrabinę. Zakochany w pięknej wdowie Margrabia sam próbuje dać Hrabinie do zrozumienia, co do niej czuje, jednocześnie nakłaniając ją do wybawienia go od małżeństwa z niekochaną panną, a może także ocalenia jego 200 tysięcy. Hortensja jednak dobrze wie, czego chce, i stanowczo domaga się dotrzymania warunków umowy ustanowionej mocą testamentu, a łasy na jej wdzięki i majątek Kawaler czeka na efekty tych działań. Kameralny, stylowy, pełen uroku spektakl zrealizowano w naturalnych wnętrzach pałacowych. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ZAPIS
AutorPierre Marivaux
PrzekładTadeusz Żeleński (Boy)

Patrz także:
schowaj

  • 1961
    Spektakl telewizyjny / Pierre Marivaux / Barbara Bormann
2017.02.11 01:36:20
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency