Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚMIERĆ IWANA ILJICZA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1995. 03. 27
  • Barwny, 51 min

"Najcięższą męką dla Iwana Iljicza było kłamstwo, że on jest tylko chory, a nie umierający, i że ma tylko zachować spokój i przeprowadzać kurację... to okłamywanie go w przededniu śmierci, kłamstwo, które sprowadzało ten straszny uroczysty akt śmierci do poziomu tych wszystkich ich wizyt, firanek, jesiotrów, było straszną męczarnią dla Iwana Iljicza". Bohater opowiadania Lwa Tołstoja ze spokojem znosi cierpienie i fizyczną ohydę choroby. Jeszcze próbuje żartować z kolegami, pokazuje, w jakiej świetnej jest formie, ale już widać, że dotarła do niego świadomość bliskiego końca. Męczą go wizyty osób zatroskanych jego rychłą śmiercią, lamenty żony nad nim i nad sobą, biadolenie córki i jej narzeczonego, którzy trochę go żałują, a trochę mają mu za złe, że swoją chorobą zakłóca ich szczęście. Bohatera nie opuszcza lęk metafizyczny, dręczą go sny, które uparcie krążą wokół śmierci. Iwan Iljicz zmaga się też z wyobrażeniami, jak otoczenie zareaguje na jego odejście. Nikt z najbliższych nie wspiera go w samotnej wędrówce do kresu, prócz Gierasima, który go dogląda. Pełen naturalnej prostoty służący, z całym spokojem przekonuje swego pana: "Wola boska. Wszystkich nas to czeka".
Spektakl telewizyjny to trzecia już inscenizacja opowiadania "Śmierć Iwana Iljicza" Lwa Tołstoja, czy może raczej - trzecia wariacja teatralna Jerzego Grzegorzewskiego na ten sam temat. Pierwotnie powstało przedstawienie w warszawskim Teatrze Studio (premiera w kwietniu 1991), a wkrótce - w Starym Teatrze w Krakowie (premiera w czerwcu tegoż roku). Przedstawienia zupełnie różne, choć równie wybitne i z tym samym aktorem w roli tytułowej (Janowi Peszkowi towarzyszyli koledzy z macierzystego teatru). Wersja telewizyjna, nawiązująca w charakterze i obsadzie do spektaklu z Teatru Studio, otrzymała jednak całkowicie nową formę. Reżyser połączył żywioł teatralny ze światem filmowym, realizując widowisko w naturalnych wnętrzach. W konsekwencji kolejna medytacja Jerzego Grzegorzewskiego i Jana Peszka na temat śmierci zyskała swój odrębny, oryginalny wyraz artystyczny. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ŚMIERĆ IWANA ILJICZA
Opowiadanie
AutorLew Tołstoj
PrzekładJarosław Iwaszkiewicz

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

2020.06.22 00:14:06
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor