Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STROICIEL

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1995. 03. 18
  • 45 min

Po kilkunastu latach pobytu w Ameryce Anna odwiedza swoje rodzinne miasto. Do mieszkania, w którym się zatrzymała, przychodzi jej dawna koleżanka ze studiów, po chwili zjawia się polecony przez Irenę stroiciel pianina. Jest niemiły, arogancki, zraża sobie pianistkę, a ona też nie pozostaje mu dłużna. Zza uchylonych drzwi kuchni ich burzliwej rozmowie przysłuchuje się Irena i podsyca konflikt - "dlaczego mu nie powiesz, że jest wredny?" Po 14 latach nieobecności w kraju Anna ocenia rzeczywistość i ludzi żyjących tutaj bardzo surowo. Mnoży zarzuty: wam w żadnej sprawie nie warto nic robić, na nic nie macie czasu, to wasze wieczne "zdzwonimy się", zniechęcacie się z byle powodu, a gdy pojawi się ktoś, komu się udało, odwracacie się od niego... Nie rozumie, dlaczego koleżanka szczuje ją na nieznajomego mężczyznę, jednak podejmuje wyzwanie. W imponującym stylu zmusza stroiciela, by odniósł się z szacunkiem do niej i jej talentu. Nawiązuje się nić porozumienia między ludźmi, którzy "urodzili się z fortepianem". Wówczas wychodzą na jaw skomplikowane więzi pomiędzy bohaterami i skrywane konflikty. Samotność gorzko doświadczonej emigrantki, zawiedzionej żony i nie spełnionego artysty udaje się przełamać tylko na chwilę. Z nową siłą wybuchają pretensje do świata, siebie samych i siebie nawzajem.
Współczesny dramat o rozmijaniu się pragnień z tym, co niesie życie, napisał Mirosław Tomaszewski, autor związany ze środowiskiem Wybrzeża. Urodzony w 1955 r. w Gdyni, absolwent politechniki, imał się wielu bardzo różnych zajęć, był m.in. konstruktorem, projektantem, magazynierem i prezesem firmy, fotografikiem. W 1981 r. zaczął pisać - powieść pt. "Pełnomocnik", odrzucana przez wielu redaktorów i wydawców ukazała się nakładem gdańskiego KAW-u dopiero w 1992 r. Również z trudem torował sobie drogę do publiczności "Stroiciel" (1993). Wspólnie z reżyserem tego spektaklu, Pawłem Chmielewskim, autor napisał także scenariusz filmu fabularnego "1350 gramów". [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
STROICIEL
AutorMirosław Tomaszewski
2022.03.26 00:08:16
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor