Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PREZYDENT

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1995. 03. 15
  • 58 min

Rocco Familiari (ur. 1939), prawnik z wykształcenia, jest z dramaturgiem, poetą, prozaikiem, eseistą, tłumaczem z języka niemieckiego, a także założycielem festiwalu teatralno-muzycznego w Messynie. Na co dzień jest jednak wysokiego szczebla urzędnikiem w państwowej firmie ubezpieczeniowej, bowiem we Włoszech tylko nieliczni są w stanie utrzymać się z twórczości literackiej. "Prezydenta" napisał w 1983 r. Prapremiera sztuki odbyła się w 1992 r. we Florencji, w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Dramat o sile i władzy telewizji, o jej wpływie na człowieka powstał w okresie, gdy we Włoszech lawinowo rozwijały się komercyjne stacje telewizyjne. W 1983 r. było ich tam już ponad 600. Zakładał je właściwie każdy, kto chciał, a w pogoni za widzem zaciekle walczyły między sobą, grając nie zawsze fair. Familiari miał więc wdzięczne pole do obserwacji.
Głównym bohaterem sztuki jest światowej sławy reporter, autor wstrząsających relacji z frontów wojennych. Na skutek postrzału w nogi staje się kaleką przykutym na resztę życia do wózka inwalidzkiego. Zamyka się we własnym świecie, wypełnionym filmowymi trickami i iluzją. Któregoś dnia wpada na pomysł zostania prezydentem, który uratuje świat od wojen, rzezi, niesprawiedliwości i zła. Nie wątpi, że mu się to uda - nie opuszczając domu, może dotrzeć do potencjalnych wyborców, jest bowiem właścicielem sieci telewizyjnej. Realizację swych planów powierza Technikowi. Zapomina jednak, że ambicje Technika i telewizyjne manipulacje mogą działać niszcząco również na niego. Nie przeszkodzi temu ani wrażliwość, ani miłość Kobiety, która stara się odwieść Technika od okłamywania Prezydenta. Krakowska realizacja "Prezydenta" to debiut telewizyjny Grzegorza Brauna. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PREZYDENT
AutorRocco Familiari
PrzekładAnna Wasilewska
2020.04.20 00:24:22
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski