Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PORTRET SŁABEGO PIANISTY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • 59 min

Dojrzały i doświadczony dziennikarz wspomina epizod z czasów, gdy stawiał pierwsze kroki w zawodzie. Jego szef polecił mu wówczas przeprowadzić wywiad ze sławnym kompozytorem, znanym ze swej niechęci do reporterów. Za wykonanie zadania obiecał młodzieńcowi podwyżkę i szybki awans. Debiutant ochoczo przystąpił do dzieła. Odszukał kompozytora w kawiarni, gdy ten popijał herbatę i - o dziwo - po krótkiej rozmowie został zaproszony do domu mistrza. Maestro postawił jednak warunek. Dziennikarz mógł zadać tylko jedno, ale za to oryginalne pytanie... Premierowy spektakl według tekstu Wojciecha Młynarskiego to rodzaj musicalu dla dzieci.
Wartka akcja, subtelne moralizatorstwo, dowcip sytuacyjny i słowny zgrabnie splatają się z piosenkami, partiami instrumentalnymi i baletowymi. Dydaktyczne przesłanie sztuki, mówiące o wartości i znaczeniu marzeń, zostało podane w sposób przejrzysty i atrakcyjny. Dyskretne cytaty z dzieł klasyków muzyki poważnej i baletu mogą zaś służyć młodym widzom za preludium do "doroślejszego", intensywniejszego obcowania z tymi dziedzinami sztuki. Wojciech Młynarski nie byłby jednak sobą, gdyby nie dał próbki swych "tekściarskich" umiejętności. Prawdziwą perełką jest piosenka Szaławiły, której tekst wytrzymuje porównanie nawet z wielkim Tuwimem. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 05:35:59
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego