Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PO TAMTEJ STRONIE

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1995. 03. 20
  • Barwny, 93 min

Władimir Jemielianowicz Maksimow, urodzony w 1930 roku w Moskwie jako Lew Aleksiejewicz Samsonow, dzieciństwo spędził w domach dziecka i obozach dla nieletnich przestępców. Potem przez kilka lat wędrował po Rosji. Debiutował jako poeta. W latach sześćdziesiątych wydał pierwsze utwory prozatorskie. Początkowo współpracował z miesięcznikiem "Oktiabr", z czasem jednak nie tylko wyzwolił się z wpływów oficjalnej ideologii, lecz stał się jej zagorzałym przeciwnikiem. Po opublikowaniu na Zachodzie powieści ostro krytykujących radziecki system, został w 1974 roku zmuszony do opuszczenia kraju. Osiadł w Paryżu, gdzie założył miesięcznik "Kontynent" - rosyjski odpowiednik Giedroyciowej "Kultury". Na łamach swego pisma Maksimow dał się poznać jako interesujący publicysta o nieprzejednanych poglądach i wyjątkowo pesymistycznej wizji historii oraz przyszłości Rosji. Równolegle do działalności dziennikarskiej pisał kolejne książki beletrystyczne: "Siedem dni stworzenia" (1971), "Kwarantanna" (1973), "Pożegnanie znikąd" (1974-82), "Spojrzenie w otchłań" (1991).
Dramat "Po tamtej stronie" należy do mniej znanych utworów w literackim dorobku pisarza. Marnotrawny mąż i ojciec rodziny pragnie na stare lata powrócić do domu. Uważa jednak, że najpierw powinien zapytać o zdanie swoją żonę Kławdię, którą niegdyś opuścił. Kławdia nie chce podjąć decyzji sama. Po kolei zasięga opinii dzieci, zięcia, kumy, niedoszłej synowej, wreszcie największego wroga swego męża. Powracają bolesne wspomnienia, budzą się stłumione kiedyś myśli i emocje, wiele dawnych faktów zyskuje nowe znaczenia. Wszystko to nie ułatwia Kławdii podjęcia właściwej decyzji. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PO TAMTEJ STRONIE
AutorWładimir Maksimow
PrzekładIrena Lewandowska
2017.04.21 00:42:02
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski