Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OSTATNI DZIEŃ ANNY KARENINY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1994. 09. 19
  • 67 min

Scenariusz na podstawie powieści Lwa Tołstoja napisali wspólnie Marta Meszaros i Jan Nowicki. Zdaniem wybitnej reżyserki węgierskiej, Anna Karenina to "kobiecy Stawrogin". Toteż w swojej inscenizacji chciała pokazać głębię i złożoność tej postaci, często widzianej w perspektywie zbyt uproszczonej - piękna kobieta zdradziła męża z kochankiem, a potem rzuciła się pod pociąg... W efekcie powstało psychologiczne studium kobiety, uwikłanej w emocjonalną zależność od mężczyzny, dla którego tak wiele poświęciła, a który przysporzył jej tylu rozczarowań, cierpień, rozpaczy. W dzień przed samobójstwem Anna Karenina rozpamiętuje istotne momenty ze swojej przeszłości. Zdaje sobie sprawę z fałszywej dotychczas oceny ważnych dla niej osób i zdarzeń. Jej małżeństwo, życie rodzinne u boku Karenina były zwyczajne, zgodne z ogólnie przyjętymi normami. Później spotkała człowieka, który ją zafascynował. Gdy namiętność wygasła, wszystko znów zaczęło stawać się przeraźliwie "normalne". Anna zrozumiała, że czeka ją podobne życie z Wrońskim, jak niegdyś z Kareninem. A ona ju tak żyć nie chciała. Rolę tytułową zagrała Ewa Isajewicz-Telega. Węgierska reżyserka zobaczyła ją w "Dzieciach słońca" Andrzeja Domalika. Niebanalna uroda aktorki, wewnętrzny smutek w połączeniu z niezwykłym temperamentem sprawiły, że właśnie w tej polskiej aktorce Marta Meszaros dostrzegła "swoją" Annę. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

ANNA KARENINA
Powieść
AutorLew Tołstoj
PrzekładKazimiera Iłłakowiczówna
2024.06.06 00:46:11
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.