Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MSZA ZA MIASTO ARRAS

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1995. 03. 29
  • 124 min

"Wiosną roku 1458 miasto Arras nawiedzone zostało klęską zarazy i głodu. W ciągu miesiąca niemal piąta część obywateli miasta straciła życie. W październiku roku 1461 z nie wyjaśnionych przyczyn nastąpiło słynne "Vauderie d'Arras". Były to okrutne prześladowania Żydów i czarownic, procesy o urojone herezje, a także wybuch łupiestwa i zbrodni. Po trzech tygodniach przyszło uspokojenie. W jakiś czas potem Dawid, biskup Utrechtu, bastard księcia burgundzkiego Filipa Dobrego, unieważnił wszystkie procesy o czary i pobłogosławił Arras. Te właśnie wydarzenia stanowią kanwę niniejszej opowieści"... - pisał Andrzej Szczypiorski we wstępie do "Mszy za miasto Arras". Wydana w 1971 r. niewielkich rozmiarów powieść stała się wydarzeniem literackim. Sukcesowi czytelniczemu towarzyszyły pochlebne recenzje w najpoważniejszych ówczesnych pismach kulturalnych. Podkreślano humanizm książki i jej uniwersalne przesłanie, niebanalne refleksje i obserwacje, dotyczące problemów dla ludzkiego życia podstawowych.
Przez wiele lat powieść Szczypiorskiego uchodziła za niesceniczną. Toteż, gdy Janusz Kijowski podjął się wystawić ją w olsztyńskim Teatrze im. Stefana Jaracza, nawet autor powątpiewał w sens tego przedsięwzięcia. Powstał jednak spektakl, w którym słowo współistnieje na równych prawach z obrazem. Czasem nawet plastyczna maestria dekoracji, kostiumów oraz oryginalne wykorzystanie światła mówią więcej aniżeli kwestie aktorów. Równolegle reżyser przygotował wersję telewizyjną. Użycie filmowych środków wyrazu jeszcze potęguje ekspresję i sugestywność nastroju całej opowieści. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MSZA ZA MIASTO ARRAS
Powieść
AutorAndrzej Szczypiorski

Patrz także:
schowaj

2024.07.03 00:33:27
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.