Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KSIĄŻĘ CIEMNOŚCI

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1994. 11. 05
  • 80 min

Iris Murdoch, ur. w 1919 w Dublinie, pochodziła z rodziny anglo-irlandzkich protestantów. Studiowała starożytną historię i filozofię w Oxfordzie. Podczas wojny pracowała dla brytyjskiego rządu. Po wojnie kontynuowała studia filozoficzne w Cambridge. Jest autorką wielu prac z zakresu etyki i estetyki ("Sartre, romantyczny racjonalista" 1953, "Niezależność Boga" 1970, "Ogień i słońce: Dlaczego Platon wygnał artystów" 1977). Poglądy filozoficzne Murdoch widoczne są we wszystkich jej powieściach, mimo że starała się oddzielać filozofię od twórczości czysto literackiej. Częstokroć identyfikowała się z George Eliot. Przyznawała się również do wpływu HenryŐego Jamesa. Do prozy wprowadzała swoisty dowcip, grę słów, nieprzewidziane zbiegi okoliczności. Zawsze jednak zachowywała między nimi równowagę. Dzięki temu, a również dzięki tworzeniu subtelnych, satyrycznych sytuacji, które sprawiają wrażenie, jakby były wprowadzane na serio, powieści Murdoch stają się bardziej złożone, niż mogłoby to się wydawać na pierwszy rzut oka. Często w odniesieniu do nich używała terminu "realizm transcendentalny". Miał on określać takie prowadzenie akcji, w którym następuje zderzenie konwencjonalnych myśli, postaci i oprawy z późniejszym wybuchem absurdu. Mimo pozornie anarchistycznego tonu swej prozy, Murdoch zawsze była zdecydowaną pesymistką, jeśli chodzi o ocenę ludzkich szans przeżycia w nieforemnym, bezwładnym wszechświecie.
"Książę ciemności" jest autorską wersją sceniczną powieści. Iris Murdoch we właściwy sobie ironiczny sposób ukazuje środowisko pisarzy. Główny bohater - Bradley - jest twórcą, który od wielu lat odczuwa niemożność pisania. Jego przeciwieństwo - pisarz spełniony - posiada natomiast łatwość pisania właściwą grafomanom. Obaj żyją wśród ludzi reprezentujących różne stopnie kabotynizmu, snobizmu i pozerstwa. Szaleńcze uczucie Bradleya do dziewczyny dużo od niego młodszej powoduje lawinę tragikomicznych wydarzeń, zakończonych groteskową pointą.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KSIĄŻĘ CIEMNOŚCI
AutorIris Murdoch
2017.02.11 01:34:55
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych