Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JAN

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1991. 05. 06
  • 68 min

"Żyjemy w epoce Bus-Fekete" - pisał w 1938 roku Antoni Słonimski i był to pogląd uzasadniony wieloma przykładami. Nazwisko, które dzisiejszemu widzowi teatralnemu nie mówi zgoła nic, przyciągało w latach międzywojennych tłumy miłośników lekkiej rozrywki. Komediami Bus-Fekete i innymi "sprytnie fabrykowanymi ramotkami" łatały budżet Teatry Rządowe i pozbawione wygórowanych ambicji scenki bulwarowe. Te - jak pisał Boy - "zgrabne komedyjki nie na serio, bez dysonansów moralnych i bez dysproporcji między zamiarem i rezultatem", łączyły w sobie węgierski temperament z wiedeńskim wdziękiem i elegancją. Nic więc dziwnego, że amerykańscy spece od showbussinesu wyruszali w poszukiwaniu nowych talentów do Budapesztu, o Paryż zawadzając jedynie w drodze powrotnej. Czy słusznie? Nie dane nam było w ostatnim czterdziestoleciu stwierdzić tego na własne oczy. Straty w tej dziedzinie nadrabiamy jednak dzięki Edwardowi Dziewońskiemu, Konsekwentnie, z wyczuciem formy i wrażliwością na współczesny kontekst przywraca on blask najciekawszym tekstom. Wspomnijmy choćby "Jacobowskiego i pułkownika", czy "Firmę" Hemara.
Komedia Bus-Fekete rozgrywa się w warunkach odległych od naszych realiów. Abstrakcyjnie brzmią narzekania hrabiny na nieudolność służby, z arystokratycznym premierem Rządu łączy nas więcej. Podobnie jak on mamy spore problemy z demokracją. Na tle zamkowych dekoracji, dystyngowanych manier i salonowych rozmów zadziwiająco swojsko prezentuje się najkrócej wyrażona anegdota sztuki: " w dzisiejszych czasach znacznie łatwiej o kandydata na posła niż dobrego fachowca". Aby zostać pierwszym - wystarczy często wiara w siebie i w naiwność wyborców, drugi, poza pracowitością musi mieć jeszcze talent. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
JAN
AutorLaszlo Bus-Fekete
PrzekładWłodzimierz Jampolski
2017.02.11 01:34:07
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego