Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HISTORIA NOŻA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1995. 02. 01
  • Barwny, 69 min

Pierwsza sztuka telewizyjna Marka Pruchniewskiego (rocznik 1962), jednego z najzdolniejszych dramaturgów najmłodszego pokolenia. Jego debiutancką jednoaktówkę "Paryż" (1987) uznano za najlepszy utwór dramatyczny roku. Przychylnie przyjęto również następne dramaty - "Mrok", "Misterium" i "Kilka chwil", które zdobyły wyróżnienie w konkursie Ministerstwa Kultury i Teatru Polskiego we Wrocławiu. Reżyser Jacek Skalski, filmowiec i dokumentalista ("Chce mi się wyć"), inscenizując tekst w sposób niemal filmowy, stworzył obraz sugestywny i bardzo aktualny w swej wymowie.
Jest to historia młodego chłopaka, uwikłanego w problemy rodzinne i środowiskowe. Opowieść o trudnym dorastaniu, konfliktach typowych dla wieku dojrzewania i zawiedzionych uczuciach jest zarazem psychologicznym studium rozpadającej się rodziny. Samotność wśród najbliższych i poczucie beznadziejności w konsekwencji doprowadzają do zbrodni. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
HISTORIA NOŻA
Dramat
AutorMarek Pruchniewski
2022.05.21 05:35:25
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor