Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CUDZA ŻONA I MĄŻ POD ŁÓŻKIEM

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1995. 10. 02
  • 71 min

Scenariusz spektaklu powstał na motywach dwóch wczesnych opowiadań Fiodora Dostojewskiego, "Czużaja żena" i "Rewniwyj muż" (1848; w późniejszej edycji dzieł autor złożył je w jedno). Łączy je wspólny temat - zdrady małżeńskiej oraz postać głównego bohatera. W obu ujawnia się niezwykła zdolność pisarza - mistrza prozy psychologicznej do kreślenia syntetycznych, ale wyrazistych i ostrych wizerunków nawet drugoplanowych postaci.
Iwan Andrejewicz krąży nocą pod oknami obcej kamienicy. Szuka pewnej damy. Jest to żona, cudza żona, jej mąż czatuje na moście Wozniesieńskim, aby ją przyłapać, ale nie może się zdecydować. Bohater prosi o pomoc napotkanego przed domem mężczyznę. Twarogow też ma powody do zdenerwowania. Obaj decydują się wyjaśnić sprawę na miejscu. "Cudza" żona po mistrzowsku odgrywa komedię. Poczciwy Iwan Andrejewicz znów krąży opustoszałymi ulicami. Znajduje porzucony przez rozbawioną damę bukiet, miłosny bilecik, adres. Skrada się po schodach, umykając przed nadchodzącym mężczyzną wpada w uchylone drzwi, chowa się pod łóżkiem. W przypadkowej kryjówce już ktoś jest - nieznajomy mężczyzna, który zamierzał odwiedzić pewną damę. Wraca mąż gospodyni, stary i chory, drzemie w fotelu. Młoda, piękna żona dokonuje cudów, by nie zwrócił uwagi na kłębiących się pod łóżkiem nieproszonych gości. Nieodparcie komiczna sytuacja jest dla bohatera nader bolesna. Nieznajomy podejrzewa, że jest zdradzanym mężem, a przecież wszystkiemu winna jest cudza żona. Wyszydzony, żałosny w swej bezradności Iwan Andrejewicz próbuje ocalić własną godność. Jest postacią tyleż śmieszną, co tragiczną, a groteskowe sytuacje, które prowokuje, też mają wydźwięk tragikomiczny. Dzięki mistrzowskiej kreacji Janusza Michałowskiego Iwan Andrejewicz pozostaje w pamięci widzów jako postać wielowymiarowa, pełna życiowej prawdy. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
CUDZA ŻONA
Opowiadanie
AutorFiodor Dostojewski
PrzekładGabriel Karski
Pierwowzór
MĄŻ POD ŁÓŻKIEM
Nowela
AutorFiodor Dostojewski
PrzekładGabriel Karski

Patrz także:
schowaj

2017.02.11 01:33:57
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor