Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SPRAWA ANDERSA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1993
  • Barwny, Cz. 1 - 64 min Cz.2. - 65 min

W czasie pierwszej wojny nie czuł się Polakiem, odmówił udziału w bitwie pod Warszawą, był wrogiem Władysława Sikorskiego i wierzył w zwycięstwo Hitlera - takie zarzuty postawił Władysławowi Andersowi Adam Gaś w artykule zamieszczonym w piśmie "Narodowiec". Odpowiedzią Andersa był pozew do sądu. W lutym 1960 roku w Londynie odbył się proces o zniesławienie z powództwa generała Andersa przeciwko Adamowi Gasiowi - autorowi artykułu i Michałowi Kwiatkowskiemu - wydawcy dziennika "Narodowiec". W procesie wzięli udział jako świadkowie między innymi gen. Zygmunt Bohusz-Szyszko, Edward Raczyński, Stanisław Mikołajczyk. Sala sądowa stała się areną niebywałych emocji. Polacy na emigracji zarzucali Andersowi "pranie brudów przed obcymi", Anglikom proces nasunął wątpliwości co do pojałtańskiego porządku. Telewizyjny spektakl to teatralna rekonstrukcja procesu z 1960 roku. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SPRAWA ANDERSA
AutorHarvey Sarner
PrzekładAleksandra Kania
2017.11.24 01:02:46
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl