Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CAŁKOWITE ZAĆMIENIE

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1995. 06. 07
  • Barwny, 107 min

W roku 1871 Paul Verlaine był już znanym poetą, cieszącym się zasłużonym uznaniem na francuskiej giełdzie literackiej. Niegdysiejszy buntownik i nonkonformista, wrogi wobec norm etycznych i obyczajowych, wstąpił w związek małżeński z urodziwą mieszczką Matyldą Maute de Fleurville. Skończył z alkoholem i cygańskim życiem, przyjął posadę u swego zamożnego teścia i oczekiwał narodzin potomka. Wkrótce jednak ta uporządkowana egzystencja zaczęła mu coraz bardziej ciążyć. Znów sięgnął po butelkę, powróciły dawne napady niepohamowanej złości, którą wyładowywał na ciężarnej żonie. Pojawienie w jego życiu Artura Rimbauda odmieniło wszystko. W tym kilkunastoletnim geniuszu, otwarcie szydzącym z wszelkich konwenansów, Verlaine ujrzał siebie sprzed lat. Dostrzegł również partnera, dorównującego mu intelektem i siłą poetyckiej wyobraźni, a nadto posiadającego ciało nie mniej ponętne, aniżeli ciało Matyldy. "Całkowite zaćmienie" Christophera Hamptona jest opowieścią o burzliwym związku Verlaine'a z Rimbaudem, o złożoności wzajemnych relacji między nimi. Przyjaźni, w której znalazło się miejsce zarówno na wspólne pasje i poglądy artystyczne, jak i na namiętność, ironię, zazdrość, pogardę i nienawiść. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
CAŁKOWITE ZAĆMIENIE
AutorChristopher Hampton
PrzekładElżbieta Jasińska

Patrz także:
schowaj

2024.06.06 00:45:35
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.