Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ACH, COMBRAY...

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1994. 03. 17
  • Barwny, 112 min

Rzeczywiste Combray można znaleźć na mapie Francji w pobliżu Chartres. Wspomnienia Marcela Prousta, głównego bohatera spektaklu, dotyczą jednak miasteczka Illiers, gdzie pisarz często bywał w dzieciństwie, a które nazwał w swej powieści Combray. Dom i ogród są wyraźnie wzorowane na drugiej posiadłości rodzinnej w Auteuil (obecnie dzielnica Paryża) gdzie przyszedł na świat. Literackim punktem wyjścia scenariusza są fragmenty głównie pierwszego tomu, "W poszukiwaniu straconego czasu", opisujące pobyt Marcela u babki, jego liczną rodzinę, która spędzała tam wakacje, spacery, dyskusje o "Miłosierdziu" Giotta i kolorach u Vermeera, szczególny klimat francuskiej prowincji końca ubiegłego stulecia. Nieliczne fragmenty pochodzą z dalszych części cyklu powieściowego. Co najważniejsze jednak, spektakl nie stał się rodzajem bryku z Prousta. Adaptacja teatralna ogromnego fresku epickiego, burząca pierwotną kompozycję i tok narracji, okazała się zadziwiająco wierna oryginałowi. Przedstawienie o artyzmie i artyście, o procesie tworzenia dzieła - dało ekwiwalent Proustowskich problemów i literackich igraszek z formą, sztuką, pamięcią.
Teatr TV prezentuje telewizyjną wersję przedstawienia z Teatru Dramatycznego w Warszawie. Spektakl wystawiony w niewielkiej Sali im. Haliny Milołajskiej (premiera w kwietniu 1991), obliczonej na kilkadziesiąt miejsc, jakby z założenia był propozycją dla koneserów. Sceniczne "Combray", wysmakowane estetycznie w każdym szczególe (nawet muzykę wykonywał "na żywo" kwartet smyczkowy), poetyckie i piękne w swym wyrazie plastycznym, odwoływało się przede wszystkim do wyobraźni widzów. Na małym ekranie ze szczególną intensywnością "grają" wszystkie elementy spektaklu - barwne plamy światła, białe suknie dam, staroświeckie sprzęty i drobiazgi, białe karty rękopisu, które Marcel przerzuca w scenie początkowej i rozkłada w magiczny sposób w finale.
Telewizyjne "Ach, Combray" było ostatnim spektaklem Teatru TV, w którym zagrała Ryszarda Hanin. Stworzyła niezykłą postać ciotki Leonii, egzystującej na granicy snu i śmierci. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
W POSZUKIWANIU STRACONEGO CZASU
AutorMarcel Proust
PrzekładTadeusz Żeleński (Boy)
PrzekładJulian Rogoziński
PrzekładMaciej Żurowski

Varia
pokaż

2018.03.18 23:43:46
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman