Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KSIĘGA KRZYSZTOFA KOLUMBA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1992
  • Barwny, 72 min

    Spektakl jest zapisem przedstawienia zrealizowanego w Teatrze Miejskim w Gdyni, które premierę miało 8 sierpnia 1992 na pokładzie "Daru Pomorza".

"Księga Krzysztofa Kolumba" powstała w 1927 roku na zamówienie niemieckiego reżysera Maxa Reinhardta. Zleceniodawca zrezygnował jednak z jej wystawienia i prapremiera odbyła się dopiero w 1930 roku. Sztuka wpisuje historyczne dzieje odkrywcy Ameryki w kosmiczny mechanizm pozna­wania Boga i jego tajemnic. Dramat został skomponowany niczym wielkie oratorium, w którym doniosłą rolę odgrywają chóry nie tylko komentujące zdarzenia, ale i również uczestniczące w samej akcji. Spektakl jest telewizyjną realizacją plenerowego widowiska, jakie odbyło się latem 1992 roku na pokładzie "Daru Pomorza", zakotwiczonego przy gdyńskim nabrzeżu.
Prapremierę teatralną "Księgi Krzysztofa Kolumba" zrealizował dopiero 8 sierp­nia 1992 r. Teatr Miejski z Gdyni, dając spektakle w plenerze, na specjalnie przy­gotowanej scenie w porcie, przy zacumowanym "Darze Pomorza". Przedstawienie reżyserowali młodzi absolwenci PWST w Warszawie: Ryszard Nyczka, Wojciech Starostecki i Artur Hofman pod opieką artystyczną Krystyny Zachwatowicz, Andrzeja Wajdy, Andrzeja Majewskiego i Waldemara Śmigasiewicza. Do roli Kolumba zaproszono Daniela Olbrychskiego, a oprawę muzyczną powierzono Czesławowi Niemenowi. Starannie opracowane elementy choreograficzne, plastyczne i efekty pirotechniczne nadały spektaklowi formę barwnego widowiska muzyczno - teatralnego. Z uznaniem o przedstawieniu pisały wybitne znawczynie teatru Clau­dela: prof. Irena Sławińska i prof. Maria J. Whitaker. Wszystkie realizacje "Księgi Krzysztofa Kolumba" w Gdyni ściągnęły komplety publiczności. Recenzje i komentarze prasowe, wywiady z aktorami biorącymi udział w przedstawieniu jednogłośnie wskazywały, że mamy do czynienia z wydarzeniem teatralnym 1992 roku na miarę ogólnopolską.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KSIĘGA KRZYSZTOFA KOLUMBA
AutorPaul Claudel
PrzekładJulian Rogoziński
2022.05.21 05:35:14
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego