Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZEMSTA WRÓŻKI

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1996. 06. 30
  • 45 min

Z humorem napisana i znakomicie zagrana baśń odwołująca się do mitu o królu Midasie, opowiada o ułomnościach ludzkiej natury językiem współczesnym, choć baśniowi bohaterowie noszą kostiumy, jak na króla, królewnę i cały dwór przystało.
Diabeł mieszkający w pałacowym kominie wraz ze złośliwą Pchłą jest, w ocenie swojej towarzyszki życia, potwornym niezgułą. Nie potrafi wyczuwać ludzkich słabości, od dawna nie usidlił żadnej duszy. Pchła bierze sprawy w swoje ręce. Wszelkimi sposobami dąży do tego, by Wróżka, która ma być gościem honorowym na urodzinach Królewny, przestała ludziom sprzyjać. Zakulisowe knowania przynoszą efekty. Wróżka postanawia ukarać Króla i jego dworzan, którzy pozwolili sobie na parę nietaktów wobec niej. Pozostawia im szkatułkę ze złotem, które nigdy się nie wyczerpie. Diabeł i Pchła zacierają ręce wiedząc, że chciwość i zachłanność to najpewniejsi sprzymierzeńcy Zła. "A kiedy jest już szmal/to stracić go jest żal/i każdy odda duszę/za szmal, za szmal" - radośnie rapują pełni nadziei na przyszłość. Początkowo wszystko idzie po ich myśli. Kanclerz i jego pazerna małżonka wykradają szkatułkę, którą przezorny Król kazał ukryć w skarbcu, prawowitego władcę i Królewnę zamykają w wieży, przekupują dworzan, strażników i poddanych i sami zasiadają na tronie. Jednak królowanie potwornie nudzi Kanclerza. Chciałby pojeździć na hulajnodze, przekopać ziemię w ogródku, popracować w polu. I marzy o kromce zwykłego chleba. Wysłani do piekarni strażnicy stwierdzają, że w kraju nikt już nie pracuje, bo wszystko kupuje się i przywozi "skądś". Ludzie toną w nudzie, a to, co myślą naprawdę, wypisują ukradkiem na murach. Wreszcie strażnicy spotykają przygodnego Grajka, który nie chce niczego wymienić na złoto, ale chętnie dzieli się z nimi chlebem i piosenką. Młody muzyk pomoże bohaterom uświadomić sobie dwie prawdy - że ludzie dla bogactwa i władzy są gotowi zrobić wszystko, ale nic nie jest w stanie zepsuć człowieka do końca. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ZEMSTA WRÓŻKI
AutorBarbara Kościuszko
2020.06.22 00:14:06
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego