Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

URODZINY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1996. 02. 12
  • Barwny, 75 min

Autorka "Urodzin", Elżbieta Wojnarowska (ur. 1953), doktor nauk przyrodniczych, poetka i autorka scenariuszy filmowych (debiut "Pielgrzymka", 1993) jest absolwentką Wydziału Scenopisarstwa PWSTiF w Łodzi. Jej scenariusz filmowy "Był kiedyś raj", opublikowany w sierpniowym numerze "Dialogu" z 1995 r., otrzymał II nagrodę w konkursie zorganizowanym przez Fundację Młodego Kina i redakcję miesięcznika (1994) oraz z powodzeniem reprezentował autorkę w finale polskiej edycji międzynarodowego konkursu na scenariusz o nagrodę Hartley-Merrill, USA 1995.
Lata trzydzieste, gdzieś na wschodnich kresach Polski. Do położonej na skraju miasteczka willi przyjeżdża Rafał Golanko, nowy nauczyciel miejscowej szkoły. Gościnę i pracę zaoferował mu pan Emil, człowiek wielce zasłużony dla lokalnej społeczności - z jego hojności czerpie kościół, na jego lokatach stoi bank, okoliczna ludność znajduje zatrudnienie w jego dobrach. Pan domu oczekuje przyjazdu syna - w dniu swoich 18. urodzin Marceli ma otrzymać dokument gwarantujący mu w przyszłości przejęcie całego majątku. Przybysza zaskakuje wiele spraw. Milczącą, jakby nieobecną duchem panią domu zastaje w kuchni, w stroju i pozie pospolitej kuchty. W gościnnym pokoju w szufladzie komody znajduje nabity rewolwer. We wzajemnych kontaktach małżonków zauważa przedziwną mieszaninę demonstracyjnej uprzejmości i hamowanej agresji. Nocą zdumiony Rafał dostrzega półnagą Helenę czołgającą się u stóp męża. Gdy zjawia się oczekiwany syn, zupełnie ignoruje matkę. Co tu się dzieje? - usiłuje zrozumieć Rafał. Namawia Helenę do ucieczki. Ona, choć wcześniej uległa emocjom i namiętności młodego człowieka, odrzuca propozycję - jeszcze dwa dni i będzie wolna. Wyniszczeni wewnętrznie bohaterowie nigdy nie zrealizują swoich planów. Zdeterminowani przez własne charaktery ludzie nie zmienią siebie, ich zachowanie będzie przybierało formy coraz bardziej karykaturalne. W zdeformowanym świecie tylko jedno wydaje się pewne - żadne zło nie pozostanie bezkarne. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
URODZINY
AutorElżbieta Wojnarowska

Varia
pokaż

2024.06.06 00:45:20
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.