Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RÓŻANY ZAMEK

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • 45 min

Telewizyjna adaptacja opowiadania Józefa Lompy (1797-1863), śląskiego działacza narodowego, publicysty, poety i prozaika, autora polskich podręczników szkolnych i poradników rolniczych, wpółredaktora m.in. "Dziennika Górnośląskiego". Zbieracz i popularyzator folkloru oraz legend śląskich, był człowiekiem wielce zasłużonym dla podtrzymania polskości wśród Ślązaków i upowszechnienia wiedzy o tym regionie w innych dzielnicach kraju. Podstawą scenariusza stało się zanotowane przez Lompę ludowe podanie "O dwóch dzieciątkach na wodę puszczonych".
Głównymi bohaterami opowieści są Promyk i Jutrzenka, dzieci Rybaka, który nie był ich prawdziwym ojcem. Zacny człowiek znalazł koszyk, w którym spuszczono na wodę maleństwa, zaopiekował się nimi i wychował. Smutny los rodzeństwa był konsekwencją zakładu pomiędzy Opatrznością i Rozpaczą - siłami, na które człowiek nie ma wpływu, ale może im się przeciwstawić, kierując się najczystszymi uczuciami. Kiedy dzieci podrosły, wyruszyły na poszukiwanie swojej prawdziwej matki. Wędrując po świecie, zmagając się z losem i czarodziejskimi mocami, Promyk i Jurzenka w istocie poszukują swojej tożsamości. Mądry i dowcipny tekst Józefa Lompy, zachowujący kanony klasycznej baśni, opowiada o rzeczywistości, której doświadczamy wszyscy. Bo nie tylko w baśni spełnia się to, czego mocno pragniemy. Wprawdzie w naszym świecie nie będzie czarodziejskiego źródełka przywracającego młodość, ale wszystko inne jest możliwe. Prosty w pomyśle spektakl został atrakcyjnie zrealizowany, opatrzony muzyką Tomasza Sadowskiego, który skomponował też wykorzystaną w widowisku piosenkę "Koniec świata", ze słowami Wojciecha Nowaka, w wykonaniu Ludmiły Łączyńskiej i zespołu Buzu Squat. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
RÓŻANY ZAMEK
AutorJózef Lompa
2020.04.27 00:24:31
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor