Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PIERWIASTEK Z MINUS JEDEN

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1995. 10. 07
  • Barwny, 59 min

Komediowy wariant motywu faustowskiego - osobliwa egzemplifikacja odwiecznej walki dobra ze złem. Bohaterowie komedii Mariana Hemara (1901-72) uczestniczą w iście diabelskich igrzyskach, w grze ze szczęściem i nieszczęściem, przypadkiem, niezbadanym losem. Choć sztuka ma charakter zdecydowanie dyskursywny - wszystko opiera się na rzeczowej acz nie do końca poważnej argumentacji oraz dowcipnych dialogach - rzecz toczy się wartko, a widzowie mają okazję uśmiechać się raz po raz. Aż do nieoczekiwanego finału, który poprzedza zgrabny pastisz jednej z najsłynniejszych scen Molierowskiego "Świętoszka".
Zabawę zaczynają panie. Siostra Felicja udziela pani dyrektorowej rad, jak powinna zachować się nowoczesna kobieta, która wyszła z okresu "psychologicznej bezpłodności" i właśnie spodziewa się dziecka. Krystyna niecierpliwie oczekuje powrotu męża, by przekazać mu radosna wiadomość. Jerzy wraca z pracy zdruzgotany. Lada dzień w banku zjawi się kontroler i ani chybi wyjdzie na jaw, że dyrektor sprzeniewierzył akcje warte 60 tysięcy funtów, zdeponowane w banku przez bogatą starszą panią. Nieszczęśnik przysięga, że sprzedałby duszę diabłu, byle tylko odstało się to co się stało. Gdy za radą żony próbuje dodzwonić się do zaprzyjaźnionego mecenasa Tomasza, nie wiedzieć skąd pojawia się Nieznajomy. Doskonale orientuje się w sytuacji. Albo jest to mistyfikacja, albo diabeł wcielony. Tajemniczy osobnik oferuje pomoc - może spowodować chorobę kontrolera, eksplozję gazu w piwnicach bankowych lub powódź. Cena usługi umowna - duszyczka. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PIERWIASTEK Z MINUS JEDEN ALBO NAJPIĘKNIEJSZY DZIEŃ W ŻYCIU
AutorMarian Hemar
2023.01.18 00:18:12
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego