Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NARESZCIE BAL

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • 57 min

Ubogi król równie ubogiego królestwa ma wielkie zmartwienie. Nie może znaleźć mężów dla swych trzech urodziwych córek. Już kilkakrotnie próbował urządzać wielkie bale, by tym sposobem przyciągnąć konkurentów. Jednak za każdym razem wszystko kończyło się wielkim wstydem. Żaden konkurent się nie pojawiał. Nie zrażony niepowodzeniami król postanowił spróbować jeszcze raz. Śnił mu się bowiem wielki, uroczysty bal. Uznając to za pomyślną wróżbę, monarcha polecił swemu jedynemu służącemu zorganizowanie balu, połączonego z zaręczynami trzech księżniczek. Autorka sztuki groteskowo przekształciła tradycyjny schemat fabularny bajek o pięknych księżniczkach i ubiegających się o nie szlachetnych kawalerach. W utworze Liliany Bardijewskiej król jest biedny niczym żebrak, królewny nie potrafią się gustownie ubrać (musi im w tym pomagać stary służący), kandydatów na mężów zaś interesuje wszystko z wyjątkiem przyszłych żon. Do zaślubin oczywiście wreszcie dochodzi, ale autorka przezornie uchyla się od finałowego "i żyli długo i szczęśliwie". Jakie czasy, takie bajki. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NARESZCIE BAL
AutorLiliana Bardijewska
2022.05.21 05:34:57
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego