Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LEGENDA O ŚWIĘTYM KRZYSZTOFIE

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1996. 04. 07
  • Barwny, 32 min

Postać Krzysztofa - którego imię, wraz z imionami 200 innych świętych papież Paweł VI w 1969 r. wykreślił ze spisu Martyrologium Romanum - funkcjonuje w legendach przedstawiających syryjskiego olbrzyma-pustelnika, przenoszącego podróżnych przez rzekę. Źródłem inspiracji dla autora spektaklu, była "Legenda na dzień św. Krzysztofa", stanowiąca rozdział "Złotej Legendy" Jakuba de Voragine (ok. 1228-98), arcybiskupa Genui, kronikarza, dominikanina, który w 1816 r. został beatyfikowany za działalność na rzecz pogodzenia zwolenników cesarstwa i papiestwa.
"Złota Legenda" jest zbiorem żywotów świętych - opisów wydarzeń z życia Chrystusa. Niezwykle popularna w średniowieczu, została przetłumaczona na wszystkie zachodnie języki i stopniowo znacznie rozszerzona. Autor scenariusza umieścił w dialogach parę zdań z polskiego wydania "Złotej Legendy", w tłumaczeniu z łaciny Janiny Pleziowej. Źródłem mniej lub bardziej dokładnych przytoczeń jest Biblia Tysiąclecia.
Przełożona na język obrazu legenda jest fascynującym widowiskiem o Krzysztofie (imię grecko-łacińskie oznaczające "niosący Chrystusa"), który szukał najpotężniejszego z potężnych władców na ziemi, aby mu służyć. Nie okazał się nim Król Dagnus ani niosący przemoc i śmierć Książę Ciemności, lecz mały, niepozorny chłopczyk. Krzysztof przenosząc przez wodę Chłopca - symbolizującego Chrystusa - dowiedział się, że nieść Dobro to właśnie przezwyciężyć przemoc i zło, służyć Potędze, której bezskutecznie dotąd szukał. Widowisko o niezwykłej urodzie plastycznej, nowocześnie zrealizowane (animacje i efekty komputerowe), świetnie grane, wzbogacone atrakcyjną muzyką przekazuje małemu widzowi znaczenie Dobra jako pojęcia i jako fundamentalnego obowiązku człowieka. Niezgoda na przemoc - to czytelne przesłanie tej opowieści. Pełne tajemniczości obrazy tworzą nastrój, zaciekawiają dziecko, bez dydaktyzmu i banału przekazując prawdy najprostsze i najważniejsze. W widowisku wykorzystano fragment piosenki "Zabierz mnie" z płyty "Wojna w mieście" - z muzyką, słowami i w wykonaniu Jana Borysewicza. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Inspiracja
ZŁOTA LEGENDA
AutorJakub de Voragine
2020.06.12 00:29:19
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency