Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOMEDIA PERYFERYJNA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1997. 06. 26
  • Barwny, 55 min

Spektakl według tekstu współczesnego polskiego autora - groteska z elementami nastrojowej zadumy nad polską prowincją i mentalnością rodaków. Do małego miasteczka przyjeżdża mieszkający tu przed laty, dziś sławny w świecie pisarz. Miejscowi notable aranżują uroczyste powitanie, na miarę swoich możliwości i wyobrażeń o światowej elegancji. Jednak ambitni prowincjusze doznają gorzkiego rozczarowania. Ekspansywny, triumfujący półinteligent trafia na pasywnego inteligenta, który nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Przeciwstawienie tych dwóch postaw daje twórcom spektaklu okazję do przyjrzenia się z lekkim przymrużeniem oka polskiej demokracji i negatywnym zjawiskom, które jej towarzyszą, jak relatywizm moralny i zwykły cynizm. Przybycie wybitnego rodaka jest dla mieszkańców sennej mieściny wielką szansą. Burmistrz, skądinąd szkolny kolega mistrza, liczy na to, że autor, który już jest "w lekturach obowiązkowych", rozsławi rodzinne miasto, a lwia część sławy spadnie na niego i dodatkowo przyspieszy jego i tak błyskawiczną karierę. Zastępca burmistrza, prymitywny typ awansowany w nagrodę za wiernopoddańczą uległość, ma nadzieję, że podglądanie ważnego gościa i jego uczyni kimś ważnym i lepszym, a na książkach mistrza wydawanych w miejscowej drukarni pan Zdzich chce zrobić świetny interes. Panienka, która ma umilać gościowi pobyt w mieście tańcem i nie tylko, marzy w głębi duszy, że ten światowiec zabierze ją hen nad ocean, gdzie mogłaby z nim zamieszkać i opiekować się starszym panem. Pijaczyna Słowik, którego żona "ma zaszczyt sprzątać" u pana burmistrza, za protekcją pisarza chce czym prędzej dostać się do Europy. A poczciwa pani Słowikowa prosi szkolnego kolegę swojego Marcysia, który wyemigrował do Ameryki, aby takich jak jej syn przywiązał do tej ziemi, żeby tak ładnie ją opisał, by nie chcieli stąd wyjeżdżać. Każdy ma jakieś własne nadzieje związane z osobą pisarza. Podczas gdy miejscowa elita oddaje się dzikim igraszkom przy zimnym bufecie, burmistrz rozpoczyna przemyślną akcję osaczania pisarza. Obiecuje mieszkanie od ręki, w prezencie, zwłaszcza że i tak nie jest w stanie wydać pieniędzy, które zarobił. Przekonuje, że ci, którzy przez lata "nieśli kaganek" i "chronili substancję", teraz powinni "nadawać sens", mówić ludziom "w tej demokracji", po co żyją. Pisarza ogarniają wątpliwości, co może zdziałać człowiek, który przez pół życia był "za", drugie pół - "przeciw", a teraz czuje się tak, jakby wciąż siedział okrakiem na barykadzie. Młody poeta podsuwa zgorzkniałemu twórcy pomysł radykalnego rozwiązania, które podobno zadowoli wszystkich. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KOMEDIA PERYFERYJNA
AutorAdam Bauman

Varia
pokaż

2020.06.22 00:14:06
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego