Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOBIETA BEZ SKAZY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1996. 03. 02
  • Barwny, 64 min

Wielki skandal wywołała "Kobieta bez skazy". We Lwowie gorszącej "komedii erotycznej" nie wpuszczono na scenę, matki-Polki z Kielc złożyły kilkadziesiąt podpisów pod listem protestacyjnym, przeciwstawiając się zamiarowi wystawienia jej w miejscowym teatrze. Premierę w warszawskim Teatrze Rozmaitości w 1912 r. skwitowały krytyczne recenzje i zjadliwe teksty w pismach satyrycznych, choć sztuka była grana w znakomitej obsadzie, z młodym Juliuszem Osterwą w roli Kaswina, a "zeskandalizowana orgiami w salonie nieskazitelnej pani Reny" publiczność tłumnie odwiedzała teatr, który dał aż 70 przedstawień. Gabriela Zapolska (1857-1921) bezskutecznie występowała w obronie swojej "Kobiety bez skazy", potem sztukę przerobiła na powieść, ale i ona nie odniosła sukcesu, podobnie jak pierwowzór teatralny uznano ją za dzieło niezbyt wysokich lotów.
W telewizyjnej inscenizacji komedii Zapolskiej dokonano znacznych skrótów. Tekst okrojony z gadulstwa, moralizowania, filozofowania na temat pruderii i podwójnej moralności, zabrzmiał zaskakująco współcześnie. Rozwijając za Zapolską intrygę romansową, reżyser położył nacisk na psychologię postaci. Zabiegi dwóch kobiet wokół tego samego mężczyzny są nie tylko grą towarzyską, lecz przede wszystkim rozgrywką psychologiczną. W półmrokach stylowego salonu pani Reny zbiera się śmietanka towarzyska. Pani domu czyni pewne nadzieje znanemu uwodzicielowi Halskiemu, na którego ma chrapkę także jej owdowiała kuzynka Fila. Rena przyciąga i odpycha "małego" Kaswina, zakochanego w niej do szaleństwa, kokietuje lokaja Michała, przystojnego dwudziestolatka, bo to wszystko są "zabawy bez konsekwencji". Zazdrosna o względy profesora Halskiego Fila z całą bezwzględnością przypomina kuzynce, że nigdy nie była w ramionach prawdziwego mężczyzny - wyszła za mąż bardzo młodo za bardzo bogatego starca, który dawno stał się niepoczytalny, a teraz dogorywa w sanatorium. Rena zdaje sobie sprawę, że nigdy nie odbyła wycieczki w krainę zmysłów. Jest gotowa zostać kochanką Halskiego. Pan Henryk, kolekcjoner damskich szpilek do włosów oraz ich właścicielek, waha się jednak, czy właśnie tej kobiecie może ofiarować jedynie rutynę. Wzgardzona Rena oddaje się oszalałemu ze szczęścia osiemnastolatkowi. Tymczasem z sanatorium nadchodzi wieść o śmierci męża, wdowa może zaręczyć się z profesorem Halskim. Jednak Fila zadba o to, by dwaj panowie stanęli oko w oko - "ten z dzisiejszej nocy i ten z dzisiejszego ranka". [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KOBIETA BEZ SKAZY
Komedia
AutorGabriela Zapolska

Patrz także:
schowaj

2024.06.06 00:45:01
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.