Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FERNANDO KRAPP NAPISAŁ DO MNIE TEN LIST...

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1995. 09. 27
  • Barwny, 75 min

Najbardziej znanym w Polsce utworem współczesnego dramatopisarza niemieckiego Tankreda Dorsta jest "Ja, Feuerbach" - również dzięki wielkiej kreacji niezapomnianego Tadeusza Łomnickiego. Sztuka "Fernando Krapp napisał do mnie ten list" (1992) miała swą polską prapremierę w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu w grudniu 1994 r., w reżyserii Krystyny Meissner. Ten utwór wybrał też na pierwszą premierę sezonu 1995/96 Teatr Powszechny w Warszawie - w inscenizacji Piotra Chołodzińskiego występują Janusz Gajos, Katarzyna Skrzynecka, Jerzy Zelnik.
Historia opowiedziana przez Dorsta, nawiązująca do opowiadania Miguela de Unamuno, to na pozór banalny melodramat, przedstawiający dzieje klasycznego trójkąta małżeńskiego. W istocie jednak jest to niezwykły thriller psychologiczny, oparty na wyrafinowanej grze prawdy i pozorów, miłości i nienawiści, rozpaczliwej determinacji i szaleństwa, wreszcie - życia i śmierci. Bogacz Krapp "kupuje" sobie piękną Julię na żonę. Ona - obdarzona nieprzeciętną wrażliwością, wdziękiem, wewnętrzną niezależnością - godzi się na ten układ, być może z przekory. Mąż chce posiąść także jej umysł i duszę, narzucić swoje widzenie świata. Ucieka się do psychologicznej prowokacji - sam nakłania żonę do zdrady, niemal popycha ją w ramiona Hrabiego. Julia podejmuje wyzwanie, jednak perwersyjna gra ambicji i namiętności kosztuje ją zbyt wiele. Szamocze się, ugina pod presją, w końcu trafia do domu obłąkanych. Ale nie jest to jedyna enklawa obłędu, szaleństwem podszyty jest cały ten świat, który kreuje Dorst, poddając swoich bohaterów przedziwnemu eksperymentowi psychologicznemu. Jeden z najbardziej zagadkowych, niejednoznacznych utworów tego dramaturga, nosi podtytuł "studium o prawdzie". W istocie jest to rzecz o dochodzeniu do prawdy o ludziach, którzy walczą, błądzą i przegrywają, nieustannie zmieniają się i sami wciąż innymi oczami patrzą na świat i siebie. Spektakl Marcina Ziębińskiego odwołuje się w estetyce do formuły stylistycznej kina ekspresjonizmu. Deformująca rzeczywistość scenografia, niepokojące i mroczne zdjęcia Grzegorza Kuczeriszki oraz niebanalna muzyka Pawła Betleya, nadają spektaklowi niepowtarzalną aurę. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
FERNANDO KRAPP NAPISAŁ DO MNIE TEN LIST
AutorTankred Dorst
Współpraca dramaturgicznaUrsula Ehler
PrzekładJacek Stanisław Buras
2022.05.21 05:34:19
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski