Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

EKSCELENCJA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1996. 02. 07
  • 81 min

Adaptacja opowiadania "Wieś Stiepanczykowo i jej mieszkańcy". Fiodor Dostojewski (1821-81) napisał je w 1859 roku, tuż po powrocie z syberyjskiego zesłania. Jest to przenikliwe studium tyranii - wyrosłe z ducha twórczości, choć więcej w nim karykatury i kpiny niż nienawiści.
Wykorzystując ślepe uwielbienie, jakim darzy go wdowa po świętej pamięci generale Krachotkinie, Foma Fomicz Opiskin bawi w majątku jej syna, pułkownika Rostaniewa. Trzęsie całym domem. Nieszczęsnego gospodarza szantażem próbuje zmusić, by tytułował go ekscelencją. Poczciwy Jegor Iljicz broni się przed tym, bo w jego pojęciu byłaby to obraza rangi generalskiej. Ściąga w sukurs młodego, wykształconego siostrzeńca z Petersburga. Ma też wobec Siergieja Aleksandrowicza inne plany. Chce wyswatać go z biedną Nastią, zapewniwszy jej posag, aby odwrócić od siebie posądzenie o niestosowne uczucie do guwernantki. Przybyły ze stolicy młodzieniec poznaje osobliwe miejscowe towarzystwo. W salonie pułkownika zjawia się m.in. kapitalna postać - ojciec Nastii, Jeżewkin, niepocieszony, że zbyt późno odkrył, iż głupcom najłatwiej utrzymać się na świecie; gdyby to wiedzial wcześniej, od dziecka zapisałby się do głupców. Foma Fomicz Opiskin czuje się zagrożony przyjazdem "mądrali" z Petersburga. Ignoruje młodzieńca, potem go obraża. Przerażony tym, co dzieje się pod jego dachem, Jegor Iljicz próbuje przekupić Fomę, byle tylko zechciał się wynieść. Bunt zostaje surowo ukarany. Mieszkańcy wsi Stiepanczykowo poddają się tyranii świętoszka i łgarza. Najbardziej przerażające jest to, że tyranem jest człowiek mierny pod każdym względem - pozbawiony taktu prostak,egoista nie liczący się z nikim i z niczym. Dostojewski, mistrz prozy psychologicznej, i w tym gorzko-śmiesznym opowiadaniu pokazuje, w jaki sposób ktoś niewiele wart, ale pozbawiony skrupułów, bezwględny i pewny siebie, jest w stanie podporządkować sobie ludzi od siebie mądrzejszych, uczciwszych i bardziej wrażliwych. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SIOŁO STIEPANCZYKOWO I JEGO MIESZKAŃCY
Powieść
AutorFiodor Dostojewski
PrzekładJerzy Jędrzejewicz

Patrz także:
schowaj

2018.10.17 23:57:44
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor