Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KRONIKA POLSKA GALLA ANONIMA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1977
  • Barwny, Cz. 1 - 97 min, Cz. 2 - 102 min

Przodkom naszym wystarczyły ryby słone i cuchnące.
My po świeże przychodzimy w oceanie pluskające....
Przodkom naszym wystarczyło jeśli grodu dobywali.
A nas burza nie odstraszy, ni szum groźny morskich fali...

Średniowieczna kronika spisana na początku XII wieku przez "Galla Anonima" - prowansalskiego mnicha z zakonu benedyktynów, który przywędrował z tą misją na dwór księcia polskiego Bolesława Krzywoustego. Dostarcza nam ona opisu najważniejszych dla Polski wydarzeń. Opisu wyłaniającej się z mroków pogańskich czasów plemiennych dynastii Piastów. Polska przeżywała okres jednoczenia się plemion w jeden naród i jednoczenia się z Zachodnią Europą, przyjmując wiarę chrześcijańską od swych południowo-zachodnich braci słowiańskich, od Czechów. Ta "metryka urodzenia", po zaświadczeniu o tożsamości wolnego, samodzielnego narodu, ma jeszcze inną funkcję. Zawiera ona opis kilku dramatycznych zdarzeń albo postaci, a ich ocena stanowi swoistą receptę na trwanie narodu i państwa. Recepty te przenikają nas do dziś.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2023.01.18 00:17:02
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych