Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BEZDROŻA SERCA I UMYSŁU

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1997. 11. 17
  • 58 min

Utwór osiemnastowiecznego pisarza francuskiego, mało dziś znanego, lecz powoli zdobywającego uznanie współczesnej publiczności. Claude Prosper Jolyot de Crébillon - syn (1700-77) zyskał sławę skandalisty powieściami "Sofa", "Noc i chwila" (ciekawa adaptacja teatralna na Scenie Prezentacje i w Teatrze TV), "Igraszki kącika przy kominku". Zawarł w nich śmiałe obserwacje obyczajowe z libertyńskich salonów francuskich XVIII wieku. Swą frywolność i ostrość spojrzenia przypłacił wprawdzie paroletnim wygnaniem z Paryża, ale zdobył popularność i w końcu - godność cenzora królewskiego.
"Bezdroża serca i umysłu" to historia niewinnego i naiwnego w swym idealizmie młodzieńca, który zostaje uwiedziony przez doświadczoną i dużo starszą kobietę, przyjaciółkę jego matki z lat młodzieńczych, a następnie - uwikłany w zgubną intrygę przez zawistnego rywala. Piękna Markiza de Lursay prowadzi z młodym Panem de Meilcour subtelną grę. Prowokuje go do miłosnych wyznań, przyciąga i uwodzi, a po chwili odpycha od siebie. Zawstydzony nieskładnością swoich słów i nieporadnością gestów młodzieniec pilnie słucha rad doświadczonego Hrabiego de Versac, który tłumaczy, że w ich świecie żadne cnoty ni talenty nie są potrzebne, w tzw. dobrym towarzystwie liczy się błyskotliwa ignorancja, poza, brak skrupułów. Trzeba więc nauczyć się być namiętnym bez uczucia, płakać bez rozpaczy, cierpieć z obojętnością. Uczeń nie chce jednak słuchać mistrza. Wyznaje pani swego serca miłość, lecz z czarującym uśmiechem zostaje odprawiony. Znacznie ostrzej potraktowany de Versac obmyśla zemstę. Doprowadza do spotkania z Markizem de Pranzi, starym znajomym bosko pięknej damy, w obecności zakochanego młodzieńca rozmawiają o bujnej przeszłości tej ozdoby paryskich salonów. Potem zblazowany, cyniczny Hrabia wystawia uczucia obojga na ciężką próbę. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
BEZDROŻA SERCA I UMYSŁU
AutorClaude de Crebillon
PrzekładMichał Gieleta
2022.05.21 05:33:48
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor