Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

U PROGU JESIENI

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • 52 min

Współczesna sztuka amerykańskiego dramaturga i nowelisty. A.R.Gurney (ur.1930), zwany "bardem ginącej klasy białych anglosaskich protestantów", jest autorem m.in. sztuk "The Dining Room", którą uhonorowano nagrodą Pulitzera, "Another Antigone", "The Coctail Hour", "The Perfect Party", a także przełożonych na język polski "Listów miłosnych" i "Dzieci". Akcja "Later Life" toczy się w Bostonie, jednak temat sztuki jest uniwersalny, dotyczy relacji między kobietami i mężczyznami stojącymi "u progu jesieni" życia. Podczas przyjęcia dwoje ludzi spotyka się ponownie po wielu latach. Gdy poznali się, byli bardzo młodzi. Mimo obopólnej sympatii ich drogi rozeszły się. Życie inaczej ukształtowało ich charaktery i poglądy, czym innym dla każdego z nich jest miłość. Oboje samotni, obciążeni bagażem niełatwych doświadczeń, dostrzegają podczas tego spotkania szansę dla siebie, może już ostatnią, by zmienić swoje dotychczasowe życie. Czy jednak potrafią z niej skorzystać? Austin początkowo nawet nie pamięta, gdzie spotkał tę piękną, wrażliwą kobietę po raz pierwszy. Dawno temu, na Capri, bardzo przystojny młody oficer marynarki wojennej zagadnął w knajpce rodaczkę, amerykańską studentkę - podpowiada Ruth. - Był przekonany, że w jego życiu zdarzy się coś strasznego... Zaintrygował ją wówczas tymi opowieściami, lecz dopiero teraz kobieta ma okazję spytać, czy złe przeczucia sprawdziły się. Ona czterokrotnie wychodziła za mąż, w tym dwa razy za tego samego faceta, przypominającego kowboja z reklamy Marlboro. Straciła jedyną córkę, nigdy nie odnalazła swego własnego miejsca na ziemi. On, potomek jednego z najświetniejszych rodów bostońskich, podjął pracę w banku, ożenił się z córką szefa, wychowali dwoje dzieci. Potem żona odeszła z innym, rozwiedli się, dorosłe dzieci wykupiły mu w gwiazdkowym prezencie wizyty u psychoanalityka, by szybciej mógł się pozbierać. Austin ma jednak wrażenie, że wywodzi się z innego świata niż ten, w którym przyszło mu żyć, doskwiera mu "purytańskie uczucie potępienia". Ruth tak bardzo różni się od wszystkich osób, które zna, które przerywają ich rozmowę wpadając na chwilę z konwencjonalną, towarzyską paplaniną. Ona jedna umie sprowokować go do szczerego rozrachunku z samym sobą, tylko ona słucha uważnie i wszystko rozumie. Ale Ruth potrzebna jest również mężowi, który czeka na nią w barze na lotnisku. Wiele razy próbowała odejść od niego i zawsze umiał nakłonić ją do powrotu. Teraz znów kobieta musi podjąć trudną decyzję. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
U PROGU JESIENI
AutorA.R. Gurney
PrzekładRobert Sudół
2022.05.21 05:33:43
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych