Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SKLEP Z ZABAWKAMI

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • 33 min

Baśń rumuńskiego autora to metaforyczna przypowieść o człowieku, jego pragnieniach i złudzeniach, o lojalności i przyjaźni, które nadają sens ludzkiemu zmaganiu, i o czasie, który przemija, o tych, co go marnują i tych, którzy go pokonują. Uosobieniem tych dwóch postaw są w sztuce mała Dina i jej przyjaciel Króliczek.
W promieniach zachodzącego słońca przez bajkowo piękny, ogromny las wędruje dziewczynka o dobrym sercu. Uwalnia z potrzasku Króliczka, zaskarbiając tym sobie jego wdzięczność i przyjaźń. Nagle świat ogarnia noc, zmaterializowana w postaci pięknej Wróżki. Dina patrzy w twarz Nocy jak urzeczona, choć Króliczek uprzedza, że jest to czarodziejka kapryśna i zła, kto się w nią zapatrzy, schodzi na bezdroża. Lecz jest już za późno. Dziewczynka i jej towarzysz, błądząc po manowcach, trafiają do zaczarowanego sklepu z zabawkami. "Wejdźcie z całym zaufaniem, tutaj kupuje się zabawki bez pieniędzy" - głosi napis nad wejściem. Dina chce się przekonać, czy rzeczywiście Sprzedawca niczego nie żąda w zamian za piękną lalkę, pajacyka, kolejkę i całe mnóstwo różnych rzeczy dla dzieci i dorosłych, które można dostać w bezkresnym labiryncie tego dziwnego sklepu. Sprzedawca potwierdza - każdy może wziąć stąd sobie jedną rzecz, gdyby jednak chciał ją wymienić na coś innego, musi zapłacić cząstką swojego życia, w jednej chwili przeżyje cały rok. Problem polega na tym, że piękne wydaje się to, czego pragniemy, a kiedy marzenie już się urzeczywistni, wszystko traci swój urok i wartość. Mała Dina jeszcze tego nie rozumie. Beztrosko buszuje wśród półek, sięgając po wciąż nowe przedmioty, z dziecka staje się dziewczynką i podlotkiem. Króliczek nie może spokojnie patrzeć na to, jak jego przyjaciółka bezsensownie marnuje najlepsze lata swego życia. Za radą Sprzedawcy udaje się na poszukiwanie okrutnej Nocy, chcąc prosić ją, by zdjęła z dziewczynki zły czar. W imię przyjaźni mały, bojaźliwy Królik przełamuje własną słabość i strach, pokonuje długą drogę pełną niebezpieczeństw i pułapek. Spotyka na niej Kłamczucha, który zawsze mówi nie to co myśli, Mądralę, który wciąż waży na szali argumenty za i przeciw i nie umie podjąć żadnej decyzji, i Krętacza, oszukującego nawet samego siebie. Kierując się nieomylnymi wskazaniami serca, dociera jednak do siedziby Nocy i uzyskuje wskazówkę, jak odwrócić zgubne skutki igrania z czasem. Dina jest już zgrzybiałą staruszką, głębokie bruzdy pokryły jej twarz, oczy zapadły w głąb, ledwie powłóczy nogami. Najpiękniejsze, najdroższe rzeczy przeszły przez jej ręce, lecz nie umiała ich docenić. Teraz nie sięga po futra i brylanty, tylko po prostą laskę, bo bardzo jej potrzebuje. A najbardziej pragnie znów mieć osiem lat. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SKLEP Z ZABAWKAMI
AutorAleksandru Popescu
PrzekładDanuta Bieńkowska
2017.11.19 00:57:23
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor