Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OFERTY JOSEPHA FOUCHÉ

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • Barwny, 67 min

    Spektakl zrealizowano na scenie "Malarnia" Teatru Śląskiego w Katowicach.

Tytułowy Joseph Fouche (1759 - 1820) był na przełomie XVIII i XIX wieku człowiekiem, którego bała się cała Francja. Przez około 35 lat swojej kariery politycznej zajmował się tym, co dziś nazywa się bezpieczeństwem wewnętrznym. Miał dostęp do wszystkich tajemnic państwa. Znał słabe punkty i wstydliwe karty z życiorysów czołowych ówczesnych polityków. Poufne informacje potrafił wykorzystywać bezwzględnie i zręcznie. Jego umiejętności i wiedza budziły respekt kilku kolejnych władców Francji. Podobnie jak współczesny mu minister spraw zagranicznych Talleyrand, służył z równą gorliwością monarchii, Rewolucji Francuskiej i Napoleonowi. W 1815 roku, u schyłku życia poparł dla odmiany Ludwika XVIII, lecz niespełna rok później musiał uchodzić z kraju. Świeżo doszli do władzy regaliści pamiętali mu, że przed laty głosował za śmiercią Ludwika XVI. W monodramie Rolfa Schneidera Joseph Fouche ma już wielką karierę za sobą. Wzgardzony i odrzucony, na wygnaniu dokonuje swoistej spowiedzi z całego, jakże burzliwego, życia. On, przed którym skrycie drżeli najwięksi, dopełnia swych dni samotnie i w upokorzeniu. Wcielający się w postać Fouchego Henryk Bista doskonale oddaje stany duszy swego bohatera. Z błyskiem w oku wspomina dni dawnej chwały, perfekcyjnie przeprowadzone intrygi i szpiegowskie akcje. To jedyna pociecha wobec siermiężnej doli exula. Rola Fouchego była jedną z ostatnich w karierze Henryka Bisty. Aktor dowiódł tu, że był nie tylko "mistrzem drugiego planu". Z równą intuicją i warsztatową biegłością potrafił kreować bohaterów, którzy "trzymają" cały spektakl bądź film. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
OFERTY JOSEPHA FOUCHÉ
AutorRolf Schneider
PrzekładJacek Stanisław Buras
2022.05.21 05:33:25
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego