Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NA WARSZAWSKIEJ STARÓWCE

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • Premiera:
    1997. 03. 23
  • Barwny, 25 min

Poetycka impresja na temat warszawskiej Starówki. W widowisku wykorzystano fragmenty wierszy Artura Oppmana, poety piszącego pod pseudonimem Or-Ot (1867-1931) z cyklu poetyckiego poświęconego starej Warszawie: "Grajek", "Rynek Staromiejski", "Pod Syreną", "Piwnica Fukierowska", "Dachy", "Kamienne Schodki", "Dzwonnik Kacper Dławiduda", "Szeroki Dunaj", "Stary Kapral", "Zaułki", "Trzy Boginie", "Zapalają latarnie", "Gdy wieczorna spływa chwila złota", "Stare Miasto". Or-Ot, piewca Warszawy, nie był poetą wielkiego talentu, ale umiał z niezwykłą prostotą i sentymentem oddać koloryt lokalny i historyczny swego rodzinnego miasta. W obiektywie kamery, tak jak w jego wierszach, Starówka staje się miejscem magicznym, gdzie wszystko może się zdarzyć. Czas miniony splata się z dniem dzisiejszym. Postaci z epoki, w stylowych strojach, i współcześni bohaterowie spektaklu wspólnie spacerują po staromiejskich zaułkach, przywołując uwiecznione w strofach Or-Ota osoby, zdarzenia, klimaty.
Stara pani Maciejowa, pyskata warszawska przekupka, która lubi zaglądać do Fukiera, opowiada o słynnym targowisku kwiatów na Dunaju i targach na Starym Rynku, o koryfeuszu wszystkich grajków z ulicy Staromiejskiej i mieszkańcach kamienicy Pod Murzynkiem. Kataryniarz śpiewa piosenkę, która "z odrętwienia serce cuci, każe tęsknić, każe wierzyć, że minione wszystko wróci"... Romantyczna para, Pani i Pan, podziwia staromiejskie dachy, balkony, zabudowę w stylu "gotycko-nadwiślańskim". Współczesny Dziadek bawi sie z Wnuczką w chowanego na Kamiennych Schodkach... Urodę tych zakątków, detali architektonicznych, jedynej w swoim rodzaju panoramy biegnących ku Wiśle ulic, staromiejskich dachów - dokumentuje obraz filmowy. Fotografowana w blasku słońca, purpurze zachodu i w księżycowej poświacie Starówka odsłania wszystkie swe uroki. Twórcy spektaklu zachęcają młodych widzów, którzy znają to miejsce głównie z niedzielnych spacerów na lody, aby spojrzeli na starą Warszawę innymi oczami, z podziwem dla ciągłości tradycji i z sentymentem. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
Wiersze Artura Oppmana
Wiersze
AutorArtur Oppman (Or-Ot)

Varia
pokaż

2020.06.22 00:14:05
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency