Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

IMPROWIZACJA PARYSKA

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1996
 • Premiera:
  1996. 03. 25
 • 70 min

Ekranizacja mniej znanej sztuki Jeana Giraudoux (1882-1944) - dyplomaty, prozaika i jednego z czołowych francuskich dramaturgów współczesnych. Jego twórczość cechuje się oryginalnym zespoleniem ludowych tradycji francuskich i olbrzymiej erudycji, wyniesionej jeszcze ze studiów w ekskluzywnej Ecole Normale Superieure. Za ukoronowanie prozatorskich dokonań Giraudoux uznawana jest powieść "Bella", ale prawdziwy sukces przyniosły mu dopiero dramaty. Do pisania dla teatru nakłonił go Louis Jouvet - wybitny aktor i reżyser, pierwszy inscenizator większości sztuk Giraudoux. "Zygfryd, czyli Limousin", "Amfitrion 38", "Wojny trojańskiej nie będzie", "Elektra" czy wystawiona już pośmiertnie "Wariatka z Challiot" po dziś dzień zadziwiają finezyjnymi dialogami i mistrzowsko stopniowanym napięciem. Upust znalazła w nich też rozległa wiedza i erudycja autora, objawiająca się nierzadko w kunsztownych asocjacjach i symbolice o głębokim podłożu kulturowym.
"Improwizacja paryska" (1937) nawiązuje do znanego utworu Moliera "Improwizacja wersalska". Sztuka ma formę lekko ironicznego i dowcipnego dyskursu między Jouvetem i jego kolegami z trupy a Robinau - urzędnikiem państwowym, który ma zdecydować o dotacjach dla teatru. Tematyka rozmowy koncentruje się wokół zagadnień posłannictwa i miejsca teatru we współczesnym świecie, jego istoty i przydatności społecznej. W roli Jouveta zawarł Giraudoux wizerunek swego przyjaciela, który namówił go do pisania na scenę. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
IMPROWIZACJA PARYSKA
AutorJean Giraudoux
PrzekładMaciej Żurowski

Patrz także:
schowaj

 • 1996
  IMPROWIZACJA PARYSKA w IMPROWIZACJE WROCŁAWSKIE
  Spektakl telewizyjny / Molier Jean Giraudoux Tadeusz Różewicz / Andrzej Wajda
2022.05.21 05:33:16
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych