Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BŁĘKITNY ZAMEK

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • Premiera:
    1996. 09. 29

Melodramat według prozy Lucy Maud Montgomery (1874-1942) autorki słynnego cyklu powieści o Ani z Zielonego Wzgórza. "Błękitny zamek" był jej jedyną powieścią dla dorosłych. Napisała ją późno - w wieku 52 lat. Osią fabularną książki są losy dwudziestodziewięcioletniej starej panny, która nagle dowiaduje się, że cierpi na nieuleczalną chorobę serca. Diagnoza lekarska mówi bez ogródek: Joannie zostało tylko kilka miesięcy życia. Na kanadyjskiej prowincji sprzed blisko stu lat panna w jej wieku nie miała przed sobą świetlanej przyszłości, a śmiertelna choroba przekreślała resztki szans na znalezienie męża i jakąkolwiek odmianę egzystencji. Joanna jako osoba inteligentna i wrażliwa rozumiała to aż za dobrze. Dlatego postanawia w ostatnich tygodniach swego życia zbuntować się przeciw nietolerancji i nadopiekuńczości matki i ciotki. Wyprowadza się z domu i ku zgorszeniu rodziny znajduje sobie pracę. Pragnie choć raz myśleć i postępować tak jak chce. Nie zdaje sobie sprawy, że los przygotował dla niej jeszcze niejedną niespodziankę. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
BŁĘKITNY ZAMEK
Powieść
AutorLucy Maud Montgomery
PrzekładKarol Borawski

Patrz także:
schowaj

  • 1976
    Spektakl telewizyjny / Lucy Maud Montgomery / Andrzej Żmijewski
2017.02.11 01:28:36
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor